Περιστέρι – Ντιζόν 92-88 (παρ., 81-81 κ.δ) – Ισοφάρισε η ομάδα του Σπανούλη (1-1)

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε της Ντιζόν με 92-88 (παρ., 81-81 κ.δ), ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των play in και η πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι που θα γίνει στη Γαλλία.

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, που κρίθηκε στην παράταση, το Περιστέρι επικράτησε εντός έδρας της Ντιζόν με 92-88 (81-81 κ.δ), ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των play in του BCL και η πρόκριση στους «16» θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί στη Γαλλία.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σιλβέν με 19 πόντους (8 ασίστ), ενώ από 16 είχαν οι Αγραβάνης, Ντένμον και Μπίλαν. Από τους φιλοξενούμενους, οι Ντουκοτέ και ΜακΝτάφι είχαν από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (7-6, 12-11), με την Ντιζόν στα τελευταία λεπτά της περιόδου να τρέχει ένα σερί 9-0 και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +8 (12-20). Στην δεύτερη περίοδο οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 13 (12-25), αλλά οι γηπεδούχοι στη συνέχεια άρχισαν σιγά – σιγά να ροκανίζουν τη διαφορά. Το -13 έγινε -6 (22-28) και λίγο αργότερα -3 (25-28), με το Περιστέρι να ισοφαρίζει σε 28-28.

Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να κλείνουν το ημίχρονο στο +3 (37-40). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ντιζόν προηγήθηκε με 45-42, αλλά το Περιστέρι γύρισε τούμπα το ματς και λίγο αργότερα βρέθηκε μπροστά με 7 (61-54), με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να μπαίνει στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, έχοντας προβάδισμα 5 πόντων (64-59).

Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι προηγήθηκε με 69-65, 78-74 και 80-76, αλλά δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά του, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 81-81 και να στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση. Στην τελευταία επίθεση μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν ακόμα και τη νίκη, αλλά ο Χρόβατ αστόχησε στο τρίποντο που δοκίμασε.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου το Περιστέρι προηγήθηκε με 88-85 και λίγο αργότερα με 90-88, με τον Ντέμνον να είναι ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και με 2/2 να σφραγίζει τη νίκη για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, που θα πάει στη Γαλλία για να διεκδικήσει την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81, 92-88 (παρ.)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ντένμον 16 (2/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Φρανσίσκο 19 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ), Τζούστον 2, Κασελάκης 13 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 5 (6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 16 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιλάν 16 (5/10 δίποντα, 6/9 βολές, 8 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5, Περσίδης.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 5 (2/8 σουτ), Χόλστον 8 (2/10 σουτ, 2/2 βολές, 10 ασίστ), Χρόβατ 18 (4/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), ΜακΝτάφι 20 (7/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γουέαρ 12 (8 ριμπάουντ), Αλινγκέ 2, Ντουκοτέ 21 (3/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Λουμ 2, Μόμπλι.