Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 82-66: Showtime και κορυφή για τον Θρύλο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 82-66 της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, για την 17η αγωνιστική της Euroleague και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός νίκησε και την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, με 82-66 , για την 17η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 11η νίκη του στη διοργάνωση. Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, υπερτερώντας στην ισοβαθμία των Μπαρτσελόνα, Μονακό και Μπασκόνια. Εξαιρετικό ματς από τον Πίτερς με 16 πόντους και τον «βιονικό», σε άμυνα και επίθεση, Τόμας Γουόκαπ με 10 πόντους, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ κατά διαστήματα, άντεξαν στις όποιες προσπάθειες των Ιταλών για αντεπίθεση και στο δεύτερο μέρος «καθάρισαν» τους αντιπάλους τους φτάνοντας τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους.

Παρά την επιστροφή του στην δωδεκάδα, ο Σάσα Βεζένκοφ δεν ξεκίνησε το ματς, με τον Άλεκ Πίτερς να παίρνει και πάλι τη θέση του. Ο Αμερικανός ξεκίνησε «καυτός» την αναμέτρηση και πέτυχε τους πρώτους 7 πόντους του Ολυμπιακού (7-8), για να έρθουν στη συνέχεια ο Παπανικολάου και ο Φαλ με προσωπικές φάσεις και να βάλουν τους «ερυθρόλευκους» σε θέση οδηγού (11-8), μετά το καλό ξεκίνημα της Αρμάνι. Ο Πίτερς σκόραρε ακόμα δύο τρίποντα για να στείλει τον Ολυμπιακό στο +6 (21-15) με τον Παπανικολάου στη συνέχεια να σκοράρει κι εκείνος για τρεις ενώ αμέσως μετά, στην επαναφορά, έκλεψε την μπάλα, ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε εξαιρετικά και βρήκε το σουτ με τον ΜακΚίσικ να μην αστοχεί και να κάνει το 27-15 για να κλείσει η πρώτη περίοδος, με τον Πίτερς να έχει 13 πόντους, με 2/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με το τρίποντο του Σλούκα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 13 (30-17), με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει στη συνέχεια στον αιφνιδιασμό για το +15 των «ερυθρόλευκων». Ο Μπίλι Μπάρον ήταν ο μόνιμος «μπελάς» για την άμυνα του Ολυμπιακού και έριξε τη διαφορά στους 8 (32-24) μετά από προσωπικές του φάσεις. Μπολομπόι και Γουόκαπ έστειλαν τον Ολυμπιακό ξανά σε διψήφια διαφορά (39-27), σε εκείνο το σημείο ωστόσο οι Ιταλοί χτύπησαν και με ένα 8-0 μείωσαν στους 4 (39-35) και στη συνέχεια στους τρεις με τρίποντο του Ντέιβις. Ο Ολυμπιακός εκτέλεσε την τελευταία επίθεση με 10’’ στο χρονόμετρο και ο Βεζένκοφ βρήκε ένα τρίποντο στο οποίο ευστόχησε για το 44-38 του ημιχρόνου.

Η Αρμάνι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να δημιουργήσει πρόβλημα στον Ολυμπιακό στην κυκλοφορία της μπάλας, πιέζοντας πολύ σχεδόν σε ολόκληρο το γήπεδο, όταν εκείνη δεν είχε την μπάλα. Το σκορ έμεινε χαμηλά για αρκετή ώρα εξαιτίας αυτού (2-5 σε πέντε λεπτά για το 46-43), με τον Γουόκαπ να βρίσκει ένα μεγάλο σουτ και να κάνει το 52-43. Ο Ολυμπιακός έμεινε ψύχραιμος, η άμυνά του ήταν εξαιρετική, έχοντας για κορυφαίο τον Τόμας Γουόκαπ και με ακόμα ένα τρίποντο του Κώστα Σλούκα έπειτα από καλή κυκλοφορία, έκανε το 59-44 για το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να έχει βάλει γερά θεμέλια για την επικράτηση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

Περισσότερα σε λίγο…

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.