Τετάρτη 22 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός – Μπουρζ 66-81: Ηττα για τις «ερυθρόλευκες»

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού ηττήθηκε εντός έδρας από την Μπουρζ με 81-66 για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στην Euroleague τα κορίτσια του Ολυμπιακού, με τις Ερυθρόλευκες να χάνουν εντός έδρας από την Μπουρζ με 81-66. Το συγκρότημα του Θάνου Νίκλα ηττήθηκε από τη γαλλική ομάδα για την 8η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και παρέμεινε χωρίς νίκη.

Κορυφαία για τις ηττημένες ήταν η Μέγκαν Γκούσταφσον με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε η Αγγελική Νικολοπούλου. Από την Μπουρζ, που πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της, 16 πόντους είχε η Εντέν Μιγιέμ και 15 η Ιβόν Άντερσον, με τη γαλλική ομάδα να φτάνει τις 4 νίκες.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 11 πόντους (27-18) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +20 (49-29). Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 31-19 μείωσε στους 6 (68-62), αλλά η αντεπίθεσή δεν είχε συνέχεια. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης η Μπουρζ πάτησε… γκάζι και έφτασε στη νίκη με 81-66.

Δεκάλεπτα: 18-27, 29-49, 60-68, 66-81

Αφιέρωμα της Euroleague στον Ολυμπιακό ενόψει του Final Four (vid)

Η Euroleague ετοίμασε ένα εντυπωσιακό αφιέρωμα για τον Ολυμπιακό με αφορμή το Final Four του Βερολίνου.