Η… κατάρα της 4ης περιόδου «χτύπησε» ξανά τον Ολυμπιακό (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός έπαθε… black out στην 4η περίοδο του αγώνα με τη Βιλερμπάν και δεν είναι η πρώτη φορά που το παθαίνει αυτό η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα…

Ο Ολυμπιακός… αυτοκτόνησε στο «Αστρομπάλ» καθώς έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν. Οι νταμπλούχοι Ελλάδος βρέθηκαν να νικάνε μέχρι και με 20 πόντους διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο (22-42), αλλά… κατάφεραν να ηττηθούν με σκορ 77-75.

Στο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε προβάδισμα 17 πόντων (31-47), ακόμα και στο φινάλε της 3ης περιόδου ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά (50-61), ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός υπέστη… ολικό black out! Με επιμέρους 27-14 η Βιλερμπάν έκανε την ανατροπή, παίρνοντας στο τέλος μία σπουδαία νίκη κόντρα στους Πειραιώτες.

Για μία ακόμη φορά οι «ερυθρόλευκοι» ξέμειναν από δυνάμεις στο τέλος και το… πλήρωσαν με μία νέα, εκτός προγράμματος, ήττα. Το εντυπωσιακό 94-67 επί της πρωτοπόρου Φενέρμπαχτσε δεν συνδυάστηκε από ένα ιδανικό 2/2 στη «διαβολοβδομάδα», με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πέσει στο 9-5 και την 4η θέση.

Δεν είναι η πρώτη φορά που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα… κλείνουν τον διακόπτη στο 4ο δεκάλεπτο, μιας και έχει ξανασυμβεί ακριβώς το ίδιο πράγμα άλλες δύο φορές στη φετινή Euroleague.

Οι 3 από τις 5 φετινές ήττες των Πειραιωτών στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση έχουν έρθει εξαιτίας της τελευταίας τραγικής περιόδου:

Ολυμπιακός – Βαλένθια, τέλος τρίτου δεκαλέπτου: Σκορ 71 – 58. Τελικό αποτέλεσμα: 82-83

Μπορεί λίγες μέρες πριν να είχε προηγηθεί η παρθενική ήττα στη φετινή Euroleague από τη Μονακό στο ΣΕΦ, αλλά ο Ολυμπιακός έδειχνε για τρία δεκάλεπτα να κρατά σφιχτά στα χέρια του τη νίκη κόντρα στη Βαλένθια. Το προβάδισμα μετά από 30 λεπτά ήταν στο +13 για τους Πειραιώτες (71-58) και όλα έδειχναν πως έμεναν απλώς 10 λεπτά για να «σφραγίσουν» το ροζ φύλλο αγώνα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ωστόσο, με ένα επιμέρους 25-11 οι Ισπανοί πέτυχαν μία τεράστια ανατροπή… παγώνοντας το Φάληρο και έφυγαν με μία σπουδαία νίκη στις αποσκευές τους.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός τέλος τρίτου δεκαλέπτου: 63-69. Τελικό αποτέλεσμα: 90-84

Το προβάδισμα που κρατούσε ο Ολυμπιακός στο Ισραήλ μετά το φινάλε της 3ης περιόδου ήταν μικρότερο απ’ ότι κόντρα στη Βαλένθια, αλλά και πάλι αυτό που συνέβη στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν δικαιολογείται.

Η «ερυθρόλευκη» άμυνα δέχθηκε 27 πόντους σε 10 λεπτά και μοιραία ηττήθηκε με 90-84.

Ίδια ακριβώς εικόνα και χθες. Μόνο που το προβάδισμα του Ολυμπιακού, όπως προείπαμε, ήταν ακόμη μεγαλύτερο. +20 στη δεύτερη περίοδο (22-42) και +16 στο ημίχρονο (31-47). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η Βιλερμπάν άρχισε να ισορροπεί το ματς, μείωσε κάπως στο 3ο δεκάλεπτο (50-61) και στα τελευταία δέκα λεπτά η άμυνα της ελληνικής ομάδας δέχθηκε ξανά 27 πόντους με συνέπεια να ηττηθεί με 77-75.

«Με ένα όνειρο...» - Μυθική υποδοχή των νικητών, σε έκσταση οι φίλοι του Ολυμπιακού

Στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος βρίσκεται το in μαζί με τους φιλάθλους του Ολυμπιακού που πήγαν να υποδεχθούν την αποστολή που τους έστειλε στον έβδομο ουρανό