Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Αλίνγκσας – ΑΕΚ 31-24: Αποκλεισμός για την Ένωση στη Σουηδία

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τη νίκη της με πέντε γκολ στο πρώτο ματς, ηττήθηκε με 31-24 από την Αλίνγκσας στη Σουηδία και αποκλείστηκε από την Ευρώπη.

Δεν τα κατάφερε στη Σουηδία η ΑΕΚ, που ηττήθηκε με 31-24 από την Αλίνγκσας στον 2ο αγώνα του 3ου Γύρου του EHF European Cup και έμεινε εκτός Ευρώπης.

Η Ένωση έκανε κακό παιχνίδι, ειδικά στην άμυνα, είχε και παράπονα από τη διαιτησία, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί, παρότι στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει με 32-27.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν κοντά στην Αλίνγκσας και δεν την άφηνε να απομακρυνθεί σε επίπεδα αποκλεισμού (16-12).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η Αλίνγκσας αποδείχθηκε πιο συγκεντρωμένη και πήρε μία διαφορά 7 γκολ από την ΑΕΚ (28-21), φθάνοντας στο τέλος στη νίκη με 31-24.

Αλίνγκσας (Μίκαελ Φράνζεν): Φρισκ, Χάγκβαλ, Φιλέν 7, Τορμπγιόρνσον 6, Πάτερσεν 4, Γιόνσον 3, Γκράνλαντ 4, Γιόνσον 3, Γιόν 2, Σάντμπεργκ 2, Μίλερ 1, Χέλγκρεν 1, Γκέντζελ 1, Χάγκουλαντ, Θορ.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Άρσιτς, Λιάπης 6, Μαντάλινιτς 8, Τικ 5, Αραμπατζής 1, Λέμος 2, Ζίβκοβιτς 1, Αλμέιδα 1, Νικολαΐδης, Ηλιόπουλος, Κεδέρης, Παπαδιονυσίου, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι.

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).