Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Ο Εμπαπέ απάντησε στον Λίο Μέσι

Στην Παρί πρέπει να πανηγυρίζουν για τις εμφανίσεις του Μέσι και του Εμπαπέ. Ξόδεψαν για αυτούς τα χρήματά τους σωστά. Αλλο αν τη διαφορά την κάνουν παίζοντας για εθνικές ομάδες

Όταν το Σάββατο το βράδυ ο Γκαράνγκ Κουόλ, γεννημένος στο Σουδάν αλλά μεγαλωμένος στη Μελβούρνη, βρέθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς της Αργεντινής με τους Αυστραλούς απέναντι στον τερματοφύλακα Εμιλιάνο Μαρτίνεζ με την μπάλα στρωμένη στα πόδια του, οι καρδιές των εκατομμυρίων πιστών του Λίο Μέσι κινδύνευσαν με έμφραγμα. Το ποδόσφαιρο το έχει υπό την εποπτεία του ένας παιχνιδιάρης και σκανδαλιάρης Θεός, που σκαρώνει, κατά καιρούς, του κόσμου τις φάρσες που μάθαμε να τις αποκαλούμε «εκπλήξεις». Ολοι νιώσαμε πως μπορεί να δούμε τη μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιάς – το γεγονός ότι ο δήμιος της Αργεντινής μπορεί να ήταν ο νεότερος παίκτης που αγωνίστηκε σε Μουντιάλ μετά τον Πελέ, μικρή σημασία είχε. Αλλά το να κατέστρεφε η Αυστραλία το όνειρο του Μέσι να διεκδικήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο, τη βραδιά που αυτός συμπλήρωσε χίλια ματς στην καριέρα του, ήταν υπερβολικό ακόμα και ως Θεού σκάρφισμα. Ο τερματοφύλακας Μαρτίνεζ έκανε την επέμβαση του ματς, οι ασταμάτητες χαμένες ευκαιρίες του Λαουτάρο Μαρτίνες (για κάθε καλό Μαρτίνεζ υπάρχει κι ένας κακός Μαρτίνεζ…) συγχωρέθηκαν και ο Μέσι συνεχίζει.

Αστον Βίλα

Ο τερματοφύλακας Μαρτίνεζ δεν είναι τυχαίος. Βγάζει το ψωμί του στην Αστον Βίλα, ενώ στην Αγγλία βρίσκεται από το 2012, όταν και έγινε παίκτης της Αρσεναλ. Το «παίκτης της Αρσεναλ» είναι τρόπος του λέγειν, διότι η αλήθεια είναι πως με την Αρσεναλ υπέγραψε συμβόλαιο, πλην όμως σε αυτήν αγωνίστηκε λίγο. Μέχρι να βρει την εμπιστοσύνη που χρειαζόταν στο βιομηχανικό Μπέρμιγχαμ, έκανε καριέρα ως γυρολόγος. Η Αρσεναλ για χρόνια τον δάνειζε δεξιά κι αριστερά, αλλά φαίνεται πως αυτό το ατελείωτο ταξίδι (επτά αλλαγές ομάδων σε οκτώ χρόνια…) τον ωρίμασε. Στο Κόπα Αμέρικα, το οποίο πέρυσι η Αργεντινή κατέκτησε, ήταν ο ήρωας του τελικού του Μαρακανά κόντρα στους Βραζιλιάνους. Η Αργεντινή θα τον χρειαστεί και στη συνέχεια. Εχει ανάγκη από ήρωες.

Αγχος

Λέγεται συχνά πως η ομάδα της Αργεντινής είναι «κατώτερη του Μέσι» – ομολογώ ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Πώς θα μπορούσε να γίνει μια ομάδα με παίκτες πιο σημαντικούς από αυτόν; Πού μπορείς να τους βρεις; Το μόνο που καταλαβαίνω είναι πως, άθελά του, ο Μέσι είναι ένα βάρος για τους συμπαίκτες του, γιατί αν η ομάδα αποκλειστεί θα είναι ένοχοι εσχάτης προδοσίας – κατηγορία άδικη γιατί όλοι τους κάνουν ό,τι μπορούν. Αλλά το να έχεις συμπαίκτη κάποιον που ενώ συμπλήρωσε χίλια ματς και δεκαεπτά χρόνια μετά το ντεμπούτο του, ακόμα παραμένει ένας από τους καλύτερους του κόσμου (ίσως και ο καλύτερος…) δεν είναι απλό.

Ποιος

Ο Μέσι με το γκολ κόντρα στην Αυστραλία ξεπέρασε τον Μαραντόνα σε γκολ και εμφανίσεις σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κι αν η Αργεντινή αποκλείσει την Ολλανδία θα ξεπεράσει σε συμμετοχές και τον ρέκορντμαν Λόταρ Ματέους. Ποιος από τους συμπαίκτες του μπορεί να συγκριθεί μαζί του;

Ολλανδοί

Θα αποκλείσουν οι Αργεντίνοι τους Ολλανδούς; Αν πιστέψουμε τους κάποτε σούπερ σταρ του ολλανδικού ποδοσφαίρου Μάρκο φαν Μπάστεν, Φαν ντερ Φαρτ και Πιερ φαν Χόιτονγκ αυτό είναι βέβαιο! Στα σχόλιά τους στην ολλανδική τηλεόραση οι τρεις είναι υπερβολικά κακοί με την ομάδα του Λουίς φαν Γκάαλ. Ο Φαν Μπάστεν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου του ματς των Ολλανδών με τους Αμερικανούς είπε ότι κουράστηκε τόσο πολύ από αυτό που έβλεπε, που θέλει να πάει για ύπνο, ενώ ο Φαν ντερ Φαρτ είπε πως αν ήταν στη θέση του Φράνκι ντε Γιόνγκ θα ζητούσε να γίνει αλλαγή και να μην αγωνιστεί ποτέ ξανά – όλα αυτά ενώ η Ολλανδία κέρδιζε με 2-0. Τον Φαν Γκάαλ βέβαια αυτές οι κρίσεις ελάχιστα τον απασχολούν. Γνωρίζει ότι αυτοί οι πρώην μεγάλοι ποδοσφαιριστές είναι πλέον τηλεοπτικοί αστέρες. Που πρέπει να κάνουν κρίσεις που να τραβούν την προσοχή. Ο πιο εύκολος τρόπος για αυτό είναι να υπερβάλλεις. Ειδικά αν το κάνεις κολακεύοντας τις ψευδαισθήσεις της χώρας, που θέλει να ακούει από ειδήμονες πόσο σπουδαίοι είναι οι παίκτες που υπάρχουν στην Εθνική και πόσο φταίει ένας προπονητής για το γεγονός ότι δεν κερδίζουν 5-0 κάθε ματς στο ημίχρονο, τότε γίνεσαι και δημοφιλής κτλ κτλ…

Εμπαπέ

Δεν φταίει φυσικά ο Φαν Γκάαλ αν η Ολλανδία δεν έχει έναν ποδοσφαιριστή σαν τον Κιλιάν Εμπαπέ που χθες πήρε από το χέρι τη Γαλλία διώχνοντας στο ματς με την Πολωνία κάθε φόβο. Ο Εμπαπέ δεν άνοιξε το σκορ – αυτό το έκανε ο Ολιβιέ Ζιρού που έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για την Εθνική Γαλλίας, τίτλος τιμής τεράστιος αν σκεφτεί κανείς πως στην Εθνική Γαλλίας αγωνίστηκαν ο Κοπά, ο Φοντέν, ο Πλατινί, ο Παπέν, ο Ζιντάν, ο Τερί Ανρί, ο Μπενζεμά. Ωστόσο ο Εμπαπέ ήταν αυτός που σφράγισε την πρόκριση, σκοράροντας δύο φορές στο τέλος του ματς, το οποίο και μετέτρεψε σε ματς επίδειξης. Οι Πολωνοί έκαναν το καλύτερό τους παιχνίδι, μείωσαν στο τελευταίο λεπτό με ένα πέναλτι-γκολ του αόρατου Λεβαντόφσκι που δύσκολα θα ξαναδούμε σε Μουντιάλ, και είχαν και ευκαιρίες να προηγηθούν: η τριπλή χαμένη ευκαιρία τους στο πρώτο ημίχρονο πρέπει να είναι μία από τις πιο θεαματικές φάσεις στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο. Αλλά δεν ήταν δυνατόν να φύγει τόσο νωρίς από τη διοργάνωση ο Εμπαπέ, που έφτασε τα 9 γκολ σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου πιάνοντας στη βαθμολογία των σκόρερ όλων των εποχών τον Μέσι και τον Ρονάλντο, ενώ δεν είναι καν 24 ετών!

Πελέ

Ο Εμπαπέ σπάει ένα ένα τα ρεκόρ του Πελέ, που αυτές τις μέρες μπαινοβγαίνει στα νοσοκομεία. Εχει δει τον διάδοχό του και σαφώς πρέπει να καμαρώνει για αυτόν ακόμα κι αν δεν είναι Βραζιλιάνος. Σημειωτέον χθες ο προπονητής της Βραζιλίας Τίτε, στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, όταν έστειλε στον Πελέ τις ευχές του για γρήγορη ανάρρωση σχεδόν έκλαψε. Αν οι Αργεντίνοι σε αυτό το Μουντιάλ παίζουν για τον Μέσι, οι Βραζιλιάνοι παίζουν για τον δικό τους μύθο. Σήμερα είναι η σειρά τους να ξεκινήσουν τα νοκάουτ ματς. Θα αντιμετωπίσουν τη Νότια Κορέα των Χουάνγκ και πριν από το ματς αποτελεί μυστήριο το αν θα αγωνιστεί ο Νεϊμάρ. Σήμερα θα δούμε και το παιχνίδι της Κροατίας με τους Γιαπωνέζους. Στο Μουντιάλ του 2018 στους 16 οι Γιαπωνέζοι είχαν απέναντί τους τούς πανίσχυρους Βέλγους. Ολοι τους θεωρούσαν ξεγραμμένους. Προηγήθηκαν με 0-2 και το Βέλγιο γύρισε το ματς στις καθυστερήσεις με ένα γκολ του Σανλί. Οι Γιαπωνέζοι φέτος δεν έχουν ακόμα προηγηθεί σε ματς. Αν το κάνουν απόψε, αλίμονο στους Κροάτες…