Μπαρτσελόνα – Παρτιζάν 79-68: Άνετη επιστροφή στις νίκες για τους «Μπλαουγκράνα»

Η Μπαρτσελόνα άντεξε στην πίεση της Παρτιζάν και τελικά επικράτησε εύκολα με 79-68 στο Παλάου Μπλαουγκράνα, για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους υποδέχθηκε την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, για την 9η αγωνιστική της Euroleague, με την ομάδα του Λιθουανού να επικρατεί με σχετική άμεση με 79-68, πετυχαίνοντας έτσι την 6η νίκη της στη φετινή διοργάνωση και ρίχνοντας τους Σέρβους στο 4-5.

Η Παρτιζάν μπήκε καλά στην αναμέτρηση και κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στους Καταλανούς, με τον Νάναλι να οδηγεί την ομάδα του Ομπράντοβιτς στο στην επίθεση και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο η Μπάρτσα έσφιξε πολύ περισσότερο την άμυνά της, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 39-32.

Στην τρίτη περίοδο πλέον η πλάστιγγα έγειρε εξ ολοκλήρου στην πλευρά των γηπεδούχων, με την διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στο +11 (51-40 στο 24′) ενώ ακολούθησε και το +16 (61-47 στο 26′) πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (64-49). Στην τέταρτη περίοδο οι «Μπλαουγκράνα» έκαναν ουσιαστικά διαχείριση του αποτελέσματος, άντεξαν στην αντεπίθεση που επιχείρησαν οι Σέρβοι προς το τέλος και πήραν μια αρκετά εύκολη νίκη με 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 39-32, 64-49, 79-68

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50: Ισοφάρισε σε 2-2 και ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε την σειρά με τον Ολυμπιακό (60-50), στους τελικούς της Α1 Μπάσκετ Γυναικών και πλέον όλα θα κριθούν στο 5ο ματς.