Μπασκόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 116-87: «Διαστημικοί» Βάσκοι ξέσπασαν στους Ισραηλινούς

Η Μπασκόνια ισοπέδωσε με 116-87 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Ισπανία, για την 6η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την τέταρτη νίκη της στη διοργάνωση.

Η Μπασκόνια συνέτριψε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 116-87 στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Eurolaegue, που διεξήχθη στη Βιτόρια και πέτυχε την τέταρτη νίκη της στη διοργάνωση. Στο ίδιο ρεκόρ (4-2) βρίσκεται και η ομάδα του λαού.

Από την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Όντεν Κάτας να διεκδικήσει οτιδήποτε από το ματς. Οι Βάσκοι έφτασαν γρήγορα σε διψήφια διαφορά και με τρίποντα των Χάουαρντ και Γκιεντράιτις βρέθηκαν στο +13 (30-17), για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 35-20 έχοντας 7/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6/6 βολές και 9 ασίστ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε διαφορετική εξέλιξη και με τον Χάουαρντ να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (43-22), με τη Μακάμπι να επιχειρεί να κάνει την αντεπίθεσή της φτάνοντας στο -10 (46-36). Εκεί όμως βγήκαν μπροστά οι Τόμπσον και Μαρίνκοβιτς και οι Βάσκοι έφτασαν ξανά στο +21 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 63-42.

Το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ουσιαστικά μια τυπική διαδικασία, με τη Μακάμπι να μην καταφέρνει ποτέ να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 18 πόντους και την Μπασκόνια, με τον Κότσαρ να αναλαμβάνει τα ηνία, να συνεχίζει το πάρτι και στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να φτάνει το 90-67.

Στην τελευταία περίοδο απέμενε μόνο να φανεί η τελική διαφορά και το πόσο γρήγορα θα έφταναν οι γηπεδούχοι στην 100άρα. Αυτό έγινε στο 35′, με τους Ισπανούς να μην αφήνουν ποτέ το πόδι από το γκάζι ως το τέλος και να τελειώνουν την αναμέτρηση στο +29 (116-87).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-20, 63-42, 90-67, 116-87

Πιτίνο: «Ο κόσμος του Παναθηναϊκού ήταν ο έκτος παίκτης»

Ο Ρικ Πιτίνο αποθέωσε τον Παναθηναϊκό για τη νίκη του απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.