Προμηθέας – Γκραν Κανάρια 93-82: Ανατροπή και μεγάλη νίκη για τους Πατρινούς

Οι Πατρινοί βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο «έπνιξαν» την Γκραν Κανάρια με την εξαιρετική τους άμυνα και έφτασαν στην ολική ανατροπή και σε μια σπουδαία νίκη.

Με πρωταγωνιστή τον Τζο Γιανγκ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 34 πόντους και 6 ασίστ και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας επικράτησε με ανατροπή της Γκραν Κανάρια με 93-82 και έκανε το «2 στα 2» στο Eurocup.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 72-66 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Γιατρά «έπνιξαν» την ισπανική ομάδα με την εξαιρετική τους άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, έφτασαν στην ανατροπή και σε μια πολύ σπουδαία νίκη. Εκτός από τον Τζο Γιανγκ, εξαιρετικός ήταν επίσης ο Νίκος Γκίκας, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, ενώ σημαντική συμβολή είχε και ο Άρνολντας Κουλμπόκα (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Από την Γκραν Κανάρια, ο Νίκολας Μπρουσίνο είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Έι Τζέι Σλότερ και άλλους 12 ο Αλεξάντερ Μπαλσερόφκσι.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (22-19), ο Προμηθέας έχασε τη διάρκεια στην επίθεση του, βλέποντας την Γκραν Κανάρια να κυριαρχεί στο παρκέ και να παίρνει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (39-46). Οι Αχαιοί ενεργοποίησαν την παραγωγικότητα τους στην τρίτη περίοδο (σημείωσαν 27 πόντους), αλλά η έλλειψη αμυντικών αντανακλαστικών δεν έφερε την ανατροπή, με την ελληνική ομάδα να μπαίνει στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο στο -4 (66-70).

Ο Προμηθέας φλέρταρε με την ήττα μέχρι το 36΄, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το εις βάρος του 76-82, αλλά ο Γιανγκ σήμανε την αντεπίθεση, οι Κουμπόλκα, Γκίκας και Σίμπσον βρήκαν το μακρινό σουτ (3 σερί τρίποντα), με τον Τσαϊρέλη να μη λαθεύει από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και να ολοκληρώνει ένα καθοριστικό σερί 14-0, με το οποίο η ομάδα του Μάκη Γιατρά διαμόρφωσε το 90-82 στα 32΄΄ για τη λήξη. Με τους Ισπανούς να έχουν χάσει την ψυχολογία τους, ο Γκίκας βρήκε το ελεύθερο τρίποντο στα 4΄΄, διαμορφώνοντας το τελικό 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-46, 66-70, 93-82

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 11 (3 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 5, Γιάνγκ 34 (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κοντίτ 8 (6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 6 (3 ριμπάουντ), Μουράτος, Γκίκας 15 (4/4 τρίποντα), Κακλαμανάκης, Σίμπσον 3, Κουλμπόκα 11 (9 ριμπάουντ)

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Ίνγκλις 5, Μπαλτσερόφκσι 12, Κλιάιτς, Σλότερ 13, Μπάσας 3 (6 ασίστ), Μπενίτε 11 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Μπρουσίνο 19 (9ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σάλβο 6 (4 ριμπάουντ), Λόπεζ 5 , Ντιόπ 6 (6 ριμπάουντ), Ντούστακ 2 (3 ασίστ)

Οι Christian Louboutin μπότες που η Lana del Rey και η Taylor Swift δεν μπορούν να αποχωριστούν

Η Swift τις φορούσε καθ' όλη τη διάρκεια της παγκόσμιας περιοδείας που την έκανε δισεκατομμυριούχο.