Ολυμπιακός – ΝΟ Χίου 19-5: Σαρωτικοί «ερυθρόλευκοι» και 2×2

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, επικρατώντας του ΝΟ Χίου με 19-5 στο Παπαστράτειο.

Το «δύο στα δύο» στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα πόλο ανδρών του Ολυμπιακού. Μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα (4-13) στην έδρα του Πανιωνίου, οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 19-5 του ΝΟ Χίου στο Παπαστράτειο, για τη 2η αγωνιστική της Α1. Στο πρώτο εντός έδρας ματς της σεζόν, ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος, προηγήθηκε με 6-0 και με πρώτο σκόρερ τον Φουντούλη, με πέντε γκολ, έφτασε σχετικά εύκολα στην τελική επικράτηση επί των φιλοξενούμενων, συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς, αφού «έκλεισε» το πρώτο οκτάλεπτο με προβάδισμα 5-0. Στο 7ο λεπτό της δεύτερης περιόδου, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφτασαν στο 6-0, με τον Κολόμβο, με τον ΝΟ Χίου να σκοράρει το πρώτο του τέρμα (6-1) στο 6:58. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 8-3 για τον Θρύλο, με τον Δερβίση να σκοράρει στα 32 δευτερόλεπτα!

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν έξι γκολ, με τους Παπαναστασίου, Γενηδουνιά, Φουντούλη (2), Βάμος και Κολόμβο και ξέφυγαν με +9 (14-5) κυριαρχώντας απόλυτα επί των φιλοξενούμενων. Στο 7:32 της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (15-5), με τον Γενηδουνιά να δίνει «αέρα» 11 τερμάτων (16-5) ένα λεπτό μετά! Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια, έφτασε στο 18-5, με τον Δήμου (2:37) και τελικά, επικράτησε με +14 (19-5) του ΝΟ Χίου.

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 3-3, 6-2, 5-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Δήμου 2, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης 2, Γραμματικός, Μουρίκης 1, Κολόμβος 3, Παπαναστασίου 1, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιαντζίρης

ΝΟ Χίου (Γιώργος Ντόσκας): Καρακούρος, Μιμίδης 1, Παππάς, Γιασίνοβιτς 1, Χάλαγιαν, Καρακάσης 1, Κανδιόγλου, Τζώρτζης, Χατζηστεφάνου 2, Βέκκος, Γαβαλάς, Αμπαζής

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.