Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Νότιγχαμ Φόρεστ – Αστον Βίλα 1-1: «Μοιρασιά» στο Σίτι Γκράουντ

Η Νότιγχαμ Φόρεστ προηγήθηκε στο 15’ με τον Ντένις, αλλά η Αστον Βίλα απάντησε στο 22’ με τον Γιανγκ.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο Σίτι Γκράουντ ανάμεσα στη Νότιγχαμ Φόρεστ και την Αστον Βίλα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, για την 10η αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 15’ με την κεφαλιά του Ντένις, μετά τη σέντρα του Γκιμπς Γουάιτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν επτά λεπτά αργότερα. Ο Γιανγκ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή και με συρτό σουτ νίκησε τον Χέντερσον, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 25’ οι Χωριάτες έβαλαν γκολ με τον Γουότκινς, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Νότιγχαμ Φόρεστ απείλησε με τον Κουγιατέ, αλλά ο Μαρτίνες μπλόκαρε την κεφαλιά του Σενεγαλέζου μέσου, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να λιγοστεύουν. Στο 60’ ο Χέντερσον απέκρουσε την κεφαλιά του Γουότκινς, ενώ στο 70’ ο Μαρτίνες είπε «όχι» στον Γκιμπς Γουάιτ, που προσπάθησε να σκοράρει με μακρινό σουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

ΦΟΡΕΣΤ: Χέντερσον, Κουκ, Οριέ (58’ Ουίλιαμς), Τοφολό, ΜακΚένα, Κουγιατέ, Φρόιλερ, Γκιμπς Γουάιτ (90’ Ο’Μπράιεν), Γέιτες, Ντένις (71’ Σάριτζ), Τζόνσον

ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Γιανγκ, Κας, Μινγκς, Κονσά, ΜακΓκίν (77’ Ντεντόνκερ), Μπουενδιά, Ντόουγκλας Λουίζ, Ράμσεϊ (81’ Άρτσερ), Κοουτίνιο (65’ Ινγκς), Γουότκινς

Παναθηναϊκός: Επιστροφή στις προπονήσεις – Ατομικό Ιωαννίδης και Μπερνάρ

Επιστροφή στο γήπεδο για τον Παναθηναϊκό ενόψει της συνέχειας των πλέι οφ.