Περιστέρι – ΠΑΟΚ 85-77: Με το δεξί στην εποχή Σπανούλη

Με το δεξί έγινε το ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη στους πάγκους αφού το Περιστέρι επικράτησε με 85-77 του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα της Basket League.

Mε κορυφαίο τον Μάρκους Ντένμον το Περιστέρι επικράτησε με 85-77 του ΠΑΟΚ εντός έδρας και συνδυάστηκε με το καλύτερο ξεκίνημα για τον Βασίλη Σπανούλη στους πάγκους.

Το ματς ξεκίνησε με το Περιστέρι να παίζει ωραίο μπάσκετ και να προηγείται με 13-7 όμως η καλή άμυνα του ΠΑΟΚ στη συνέχεια έκλεισε τη διαφορά στο καλάθι (15-13) αλλά οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 19-13.

Η δεύτερη περίοδος είχε μονομαχία Ντένμον – Ράιλι με το σύνολο των Δυτικών Προαστίων να φτάνει στο +8 (40-32) αλλά ο Αμερικανός γκαρντ του Δικεφάλου έφερε ξανά το ματς στο καλάθι (44-42) που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο πόντο και ο ΠΑΟΚ προσπέρασε για πρώτη φορά με 57-60 με σουτ του Χαντς και στο τέλος των 30 λεπτών το σκορ διαμορφώθηκε υπέρ του ΠΑΟΚ με 59-60.

Η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική με συνεχόμενα σουτ να βρίσκουν στόχο και 50″ πριν το τέλος ο Φρανσίσκο με τεράστιο σουτ από τα 6,75μ έγραψε το 76-73. Στο τέλος Κασελάκης και Ντένμον ήταν ψύχραιμοι στις βολές και το Περιστέρι κράτησε το προβάδισμα και μαζί τη νίκη με 85-77.

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.