Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Βιλερμπάν – Μιλάνο 62-69: Πρεμιέρα με διπλό στη Γαλλία για την Αρμάνι

Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -15, η Αρμάνι πήρε σπουδαίο διπλό στην πρεμιέρα της Euroleague με 69-62 στην έδρα της Βιλερμπάν.

Με εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Αρμάνι έφυγε με διπλό (62-69) από την έδρα της Βιλερμπάν στην πρεμιέρα της Euroleague. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +15 (20-5) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι Ιταλοί με αντεπίθεση διαρκείας γύρισαν το ματς και πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπάρον με 18 πόντους και 4/4 τρίποντα ενώ 16 πόντους είχε ο Μέλι. Για τους Γάλλους αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Ντε Κολό με 18 πόντους.

Η Βιλερμπάν ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 20-5 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

Η Αρμάνι άρχισε να βρίσκει σουτ από τα 6.75 και μείωσε στο ημίχρονο σε 44-41. Το ματς έγινε ντέρμπι στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα (54-56) στο τέλος της τρίτης περιόδου και να παίρνουν τελικά το ματς με 69-62 αφού ήταν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-41, 54-56, 62-69

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 11 (2), Πολάιτ, Νουα 6 (3/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντιό, Ντε Κολό 18 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαλ 11 (4/6 δίποντα), Λάιτι 12 (1), Ομπασοχαν 2, Πονς 2

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 4, Τόμας, Πάνγκος (1), Τόνουτ 8 (3/3 δίποντα), Μπάρον 18 (4/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μέλι 16 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρίτσι, Χολ 4, Χάινς 8 (4/6 δίποντα), Φόγκτμαν 8 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Έτοιμος (και) για το Διηπειρωτικό ο Ολυμπιακός!

Αν η Κ19 των «ερυθρολεύκων» κατακτήσει του Τσάμπιονς Λιγκ Νέων θα παίξει στον τελικό του Ιντερκοντινεντάλ κόντρα στη Φλαμένγκο για το Παγκόσμιο Στέμμα!