Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Η Γιουνάιτεντ κέρδισε και στο Λέστερ και «πάτησε» πεντάδα (0-1)

Στο Σαουθάμπτον ήταν ο Μπρούνο Φερνάντες, στο Λέστερ ήταν ο Σάντσο. Ένα και να… καίει ξανά από τη Γιουνάιτεντ, τρίτη συνεχόμενη νίκη και πέμπτη θέση έπειτα από πέντε αγωνιστικές.

Λέστερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τέθηκαν αντιμέτωπες το βράδυ της Πέμπτης 2 Σεπτεμβρίου στο King Power Stadium στο πλαίσιο της εμβόλιμης πέμπτης αγωνιστικής της Premier League, με τους «κόκκινους διαβόλους» να παίρνουν τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Τζέιντον Σάντσο στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης και να πατάνε πεντάδα.

Η Μάντσεστερ μπήκε με αρκετή όρεξη στο παιχνίδι με τον Ελάνγκα να φτάνει κοντά στα καρέ του Γουόρντ, αλλά να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ μόλις στο 2′.

Το ματς

Η ομάδα του Τεν Χαγκ συνέχισε να ψάχνει τις προϋποθέσεις για ευκαιρία, κάτι που έγινε με τον Έρικσεν, τρεις φορές σε δύο μόλις λεπτά. Αρχικά κατάφερε να βάλει κόσμο στην περιοχή με τις δύο εκτελέσεις κόρνερ στο 9′ ενώ δύο λεπτά αργότερα επιχείρησε ένα σουτ το οποίο πέρασε ελάχιστα μακριά από το δοκάρι της αντίπαλης ομάδας.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό η Γιουνάιτεντ βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Ράσφορντ να περνάει μια πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά στον Σάντσο ο οποίος με ένα άρτιο «τσίμπημα» πρόλαβε τον αντίπαλο κίπερ και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Μερικές στιγμές μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Λέστερ θα απειλήσει δύο φορές την εστία του Ντε Χεα, ο οποίος στο 51 έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Μάντισον ενώ δύο λεπτά μετά η κεφαλιά του Μπααρνς έφυγε άουτ.

Στο 85ο λεπτό ο Ρονάλντο ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 68′ επιχείρησε ένα ψαλιδάκι το οποίο έφυγε λίγα μέτρα έξω από την εστία του Γουόρντ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα το τέλος του οποίου βρήκε την Μάντσεστερ Γιουάιτεντ στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με εννιά βαθμούς.

Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο νεοαποκτηθείς Κασεμίρο καθώς μπήκε στον αγώνα στο 58ο λεπτό.

ΛΕΣΤΕΡ: Γουόρντ, Έβανς, Τζάστιν, Τόμας, Τίλεμανς (76’ Ιεανάτσο), Εντιντί, Μάντισον, Σουμαρέ, Ντιούσμπερι Χολ, Μπαρνς, Βάρντι (87’ Ντάκα)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαράν, Νταλότ, Μαρτίνες, Μαλάσια, ΜακΤόμινεϊ, Έρικσεν, Φερνάντες, Ράσφορντ (87’ Φρεντ), Σάντσο (68’ Ρονάλντο), Ελάνγκα (58’ Κασεμίρο)

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.