Φοβερό διπλό της Άιντραχτ στη Βρέμη (3-4)

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 4-3 εκτός έδρας της Βέρντερ Βρέμης για την 4η αγωνιστική της Bundesliga και πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη.

Σε ένα συναρπαστικό ματς στη Βρέμη, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης απέδρασε με τους 3 βαθμούς επικρατώντας με 4-3 της Βέρντερ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η ομάδα της Φρανκφούρτης πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα φτάνοντας τη Βέρντερ στους 5 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από νωρίς να πάρουν το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Γκέτσε μόλις στο 2′. Η Βέρντερ όμως απάντησε και μάλιστα δις. Ο Γιουνγκ στο 14′ ισοφάρισε σε 1-1 και ο Μπεντακούρ τρία λεπτά αργότερα έκανε πολύ γρήγορα την ανατροπή (2-1).

Το γκολ του Καμάντα στο 20′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ωστόσο έδωσε ασίστ στον Μουάνι ο οποίος έκανε το 2-2 στο 32′. Η Άιντραχτ κατάφερε να πάρει εκ νέου το πάνω χέρι στο ματς πριν την ανάπαυλα, καθώς στο 39′ ο Λίντστρομ σημείωσε το 2-3.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου ο Σόου πέτυχε το 2-4 στο 48′. Παρότι βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, η Βέρντερ δεν παράτησε το ματς, μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φάλκραγκ αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν.

ΒΕΡΝΤΕΡ: Παβλένκα, Γκρος (65’ Γκρούεφ), Γιουνγκ (65’ Μπιουκάναν), Βάιζερ (77’ Μπερκ), Βελίκοβιτς, Πίπερ, Φριντλ, Μπιτενκούρ (30’ Σμιντ), Στάγκε (65’ Σμιντ), Φίλκρουγκ, Ντακς.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Πελεγκρίνι (65’ Λαντς), Τούτα, Εντικά, Ρόντε (77’ Τσάντλερ), Γκέτσε (86’ Αλάριο), Σο, Καμάντα, Γιάκιτς, Λίντστρεμ (77’ Κνάουφ), Κολό Μουανί (86’ Μπορέ).

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»