Τετάρτη 08 Μαϊου 2024
Λάτσιο – Τορίνο 1-1: O Ιμόμπιλε έδωσε στο 96' το βαθμό στους «αετούς»

Λάτσιο – Τορίνο 1-1: O Ιμόμπιλε έδωσε στο 96′ το βαθμό στους «αετούς»

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε σκόραρε στις καθυστερήσεις και έδωσε έναν πολύτιμο βαθμό στη Λάτσιο (1-1) κόντρα στη Τορίνο, στην προσπάθεια των Ρωμαίων για έξοδο στην Ευρώπη.

Εσωσε τη Λάτσιο στις καθυστερήσεις ο Τσίρο Ιμόμπιλε! Ο αρχηγός των Ρωμαίων σκόραρε στις καθυστερήσεις και ισοφάρισε σε 1-1 κόντρα στην Τορίνο, διατηρώντας την ομάδα του σε τροχιά Ευρώπης.

Στο 28ο λεπτό η Τορίνο έφτασε κοντά στο γκολ καθώς είχε δοκάρι σε κεφαλιά ρου Μπρέμερ και κατάφερε να προηγηθεί στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους όταν στο 56′ μετά από κόρνερ ο Πελέγκρι με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Η Λάτσιο πίεσε για το γκολ και το βρήκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Σάβιτς σέντραρε από δεξιά, ο Μπερίσα έκανε λάθος έξοδο και ο Ιμόμπιλε με κεφαλιά έκανε το 1-1. Μάλιστα με αυτό το γκολ έφτασε τα 25 στο φετινό πρωτάθλημα κι έγινε ο πρώτος Ιταλός στην ιστορία της Serie A που σκοράρει για τρεις σεζόν 25+ γκολ.

Λίγο έλειψε να κάνει και την ανατροπή η Λάτσιο, αλλά στην τελευταία φάση του ματς το δυνατό σουτ του Κατάλντι έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Λάτσιο: Στρακόσια, Λατσάρι, Πάτρικ (43’ Λουίζ Φελίπε), Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Σάβιτς, Λέιβα (69’ Κατάλντι), Λουίς Αλμπέρτο (69’ Μπάσιτς), Άντερσον (85’ Ρομέρο), Τζακάνι, Ιμόμπιλε.

Τορίνο: Μπερίσα, Βόιβοντα, Ίτσο (51’ Ζίμα), Άινα (74’ Σινγκό), Ροντρίγκες, Μπρέμερ, Μπρέκαλο, Λούκιτς, Πόμπεγκα (87’ Μπουοντζιόρνο), Ρίτσι, Μπελότι (46’ Πελέγκρι).

Το Σαν Μαρίνο… τρολάρει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: «Παίξτε εναντίον μας, σας παρακαλώ» (pic)

Γέλιο προκαλεί πλέον η κατάσταση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την οποία… γλέντησε και το Σαν Μαρίνο.