Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Κινγκς – Μπακς 126-135: «Διπλός» Αντετοκούνμπο και νίκη για τους Μπακς

Με μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς επικράτησαν με 135-126 των Κινγκς και μείωσαν στις -2 νίκες τη διαφορά τους από τους πρώτους της Ανατολής, Χιτ

Με τέτοιον Γιάννη, απλά δε χάνουν. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ακόμη μια φορά on fire και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε μια πολύ σημαντική νίκη μέσα στο Σακραμέντο, επί των Κινγκς με 135-126.

O Greek Freak ήταν άλλη μια φορά απολαυστικός, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 36 πόντους με 12/16 βολές, 12/21 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και έφθασε στο 39ο double double της καριέρας του, συνεχίζοντας να γράφει ιστορία.

Από κοντά ο Μίντλετον με 32 πόντους (5/5 βολές, 3/10 δίποντα, 7/10 τρίποντα), ενώ σημαντικός ήταν και ο Χόλιντεϊ, που τελείωσε με 21 πόντους, με τους Μπακς να ανεβαίνουν στο 44-26 και να μειώνουν στις δύο νίκες τη διαφορά από τους πρώτους Χιτ.

Οι Κινγκς ήταν καλοί στο πρώτο μέρος και μάλιστα έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (92-86). Κάπου εκεί ωστόσο ο Γιάννης πήρε… φόρα και σημείωσε στην τρίτη περίοδο 12 πόντους, για να βάλει και πάλι τα Ελάφια μπροστά.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να κάνουν το comeback και να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ, ωστόσο οι πρωταθλητές έβγαλαν μέταλλο, έπαιξαν άμυνα και τελικά έφθασαν στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-28, 61-68, 92-101, 126-135.

Περίπατος και τώρα… Σέλτικς για τους Χιτ (112-91, vid)

Οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Σικάγο Μπουλς με 112-91 και εξασφάλισαν το τελευταίο εισιτήριο για τα play off της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς.