Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ναντ – Παρί Σεν Ζερμέν 3-1: Από τον θρίαμβο στην… ισοπέδωση

Η Ναντ επικράτησε 3-1 της Παρί Σεν Ζερμέν για την 25η αγωνιστική της Ligue 1, υποχρεώνοντας τους Παριζιάνους μόλις στη 2η φετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Από τον θρίαμβο στις καθυστερήσεις κόντρα στη Ρεάλ στην… ισοπέδωση από τη Ναντ, η οποία σόκαρε την Παρί Σεν Ζερμέν επικρατώντας με 3-1 εντός έδρας για την 25η αγωνιστική της Ligue 1.

Παρότι έπαιζαν βασικοί οι Εμπαπέ, Μέσι και Νειμάρ, οι Παριζιάνοι βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 από το ημίχρονο, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και γνώρισαν την 2η ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εντυπωσιακό ξεκίνημα, παίρνοντας το προβάδισμα στο 4′ με τον Μουάνι, ενώ ο Μέρλιν στο 16′ σημείωσε το 2-0. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με ονειρικό τρόπο για τη Ναντ, η οποία πέτυχε το 3-0 στο 45+5′ με πέναλτι του Μπλας.

Η Παρί ξεκίνησε με γκολ το δεύτερο μέρος, με τον Νεϊμάρ να σκοράρει στο 47′ μετά από ασίστ του Μέσι (3-1), ωστόσο ο Βραζιλιάνος αστόχησε σε πέναλτι στο 59′, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, με την Παρί πάντως να παραμένει στην κορυφή με 59 βαθμούς.

Ραζβάν Λουτσέσκου: Πήρε πολλά από όλους τους ποδοσφαιριστές

Οταν μια ομάδα έχει 20 (!) σκόρερ, σημαίνει πολλά για το πνεύμα και τη νοοτροπία της.