Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – ΑΕΚ 76-70: Αρκούσε η φανέλα

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στην ΑΕΚ, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 76-70 και την πρόκριση στον τελικό του Final 4, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Την πρόκριση στον τελικό του Final 4 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός.

Οι Ερυθρόλευκοι μπορεί να έκαναν τα εύκολα – δύσκολα απέναντι στην μαχητική ΑΕΚ, αλλά στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 76-70 και μαζί το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Final 4 του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό (20/2, 17:00).

Οι Πειραιώτες στην αρχή της τέταρτης περιόδου προηγήθηκαν με 60-42, αλλά χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να μειώσει σε 66-61. Εκεί, όμως, μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του Ολυμπιακού, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνει τη νίκη και να σφραγίζει το μεγάλο ραντεβού με τους Πράσινους.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Σάσα Βεζένκοφ και Κώστας Παπανικολάου, με τον πρώτο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον δεύτερο με 16 πόντους και πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια. Από εκεί και πέρα, 12 πόντους είχε ο Σλούκας και 11 ο Μάρτιν. Από την ΑΕΚ, 26 είχε ο Χάμερ και 18 ο Φλιώνης.

Χαμηλό σκορ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 6-2 με δύο τρίποντα από τους Ντόρσεϊ και Σλούκα, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 6-6 με τους Φλιώνη και Χάμερ. Λίγο αργότερα μάλιστα η Ενωση πέρασε μπροστά 8-6 με λέι απ από τον Φλιώνη, με τον Βεζένκοφ να απαντάει με έμμεσο τρίποντο για το 9-8. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (9-10, 14-12), με την ΑΕΚ στο τελευταίο κομμάτι της πρώτης περιόδου να εκμεταλλεύεται την αστοχία και τα λάθη των Πειραιωτών στην επίθεση και να κλείνει το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 18-16.

Στην πρώτη επίθεση της δεύτερης περιόδου ο Παπανικολάου με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (19-18), ο οποίος προσπάθησε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά οι Κιτρινόμαυροι ήταν μαχητικοί και άκρως ανταγωνιστικοί. Οι δύο ομάδες, όπως και στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (23-22, 23-24, 25-24). Οι Ερυθρόλευκοι σε εκείνο το σημείο ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα και με καλάθια των Ουόκαπ και Μάρτιν προηγήθηκαν με 5 (29-24), ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν στο +6 (30-24), χάρη στην εύστοχη βολή του Λαρεντζάκη. Όμως και πάλι η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στον πόντο (30-29), με τον Κώστα Σλούκα να κάνει το 32-29 και την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με τρεις πόντους.

Βρήκε ρυθμό ο Ολυμπιακός

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και άρχισε να παίρνει διαφορά. Ο Σάσα Βεζένκοφ με τρίποντο έκανε το 35-29 και στη συνέχεια ο Φαλ με κάρφωμα το 37-29. Η ΑΕΚ μείωσε με τον Γκρίφιν (37-31), αλλά οι Ερυθρόλευκοι είχαν βρει ρυθμό στις δύο πλευρές του παρκέ και λίγο αργότερα με τρίποντο του Ντόρσεϊ βρέθηκαν στο +9 (45-36). Η Ενωση είχε ξεμείνει από ιδέες στην επίθεση, με τους Πειραιώτες να ανεβάζουν τη διαφορά στους 10 με γκολ-φά70ουλ από τον Φαλ (48-38) και λίγο αργότερα στους 16 με τον Βεζένκοφ (56-40). Οι Κιτρινόμαυροι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Χάμερ σε 56-42, που ήταν και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στην τελευταία περίοδο οι Ερυθρόλευκοι με έμμεσο τρίποντο του Χασάν Μάρτιν έκαναν το 59-42, με τον Βεζένκοφ να εκτελεί εύστοχα τη βολή μετά την τεχνική ποινή στον Γκρίφιν και να φέρνει τον Ολυμπιακό στο +18 (60-42).

Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι Ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν και έδωσαν τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να ροκανίσει τη διαφορά και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Οι Φλιώνης και Χάμερ με δύο τρίποντα μείωσαν σε 62-48 και λίγο αργότερα ο Κολόμ με λέι απ σε 64-53. Οι Πειραιώτες είχαν χάσει τον ρυθμό τους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ενωση. Ο Χάμερ με γκολ-φάουλ έριξε τη διαφορά στους 8 (66-58) και στη συνέχεια ο Πετρόπουλος με τρίποντο στους 5 (66-61). Οι Ερυθρόλευκοι έψαχναν σκορ στην επίθεση, με τον Ουόκαπ να δίνει τελικά τη λύση. Ο Αμερικανός με τρίποντο έκανε το 69-61 και ουσιαστικά έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της ΑΕΚ για ανατροπή. Οι Πειραιώτες παρέμειναν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης και έφτασαν στη νίκη με 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-29, 56-42, 76-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 6 (2/8 τρίποντα), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 11 (7 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 16 (2/8 τρίποντα), ΜακΚίσικ.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 4 (1/11 σουτ, 12 ασίστ), Φλιώνης 18 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πετρόπουλος 3 (1/5 τρίποντα), Γκρίφιν 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρλής, Μαυροειδής 4, Κουζέλογλου 4 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 26 (9/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Η ενημέρωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του εκτός έδρας αγώνα με την Άστον Βίλα

Συνεχίζεται την Κυριακή (28/4) η διάθεση των εισιτηρίων του αγώνα Άστον Βίλα – Ολυμπιακός, όπως ενημέρωσε η «ερυθρόλευκη» ΠΑΕ.