Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Ήττα στην Κηφισιά για την ΑΕΚ Β’ (2-1), «κόλλησε» ο Παναθηναϊκός Β’ (0-0)

Η ΑΕΚ Β’ γνώρισε τη δεύτερη ήττα της με 2-1 από την Κηφισιά και έπεσε από την κορυφή του Νότιου ομίλου, ενώ «πέταξε» δυο βαθμούς και ο Παναθηναϊκός Β’ με τη Ρόδο.

Η ΑΕΚ Β’ γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στον Νότιο όμιλο της Super League 2 με 2-1 από την Κηφισιά, με αποτέλεσμα να πέσει από την κορυφή της βαθμολογίας. Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για του γηπεδούχους, με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο πλέον στον πάγκο της.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν μία μέρα αργότερα από το προκαθορισμένο, λόγω της ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου εξαιτίας του χιονιού, με την Κηφισιά να χαμογελά και να φτάνει τους 19 βαθμούς, ούσα 8η. Ταυτόχρονα, υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα, με το σύνολο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου να μένει στη 2η θέση και στο -3 πλέον από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό. Σκόρερ του ματς ήταν ο Τετέι και ο Ντοριβάλ για την Κηφισιά, ενώ για τους κιτρινόμαυρους μείωσε ο Παρρά.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός Β΄ έχασε πολλές ευκαιρίες στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ρόδο και αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0, σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο.

Από εκεί και πέρα, η Βέροια κέρδισε και τον Θεσπρωτό (2-1), προελαύνοντας στον βόρειο όμιλο της Super League 2, ενώ αντίστοιχα στον νότο ο Λεβαδειακός καθάρισε τον Καραϊσκάκη Άρτας (3-0) και είναι πρώτος στη βαθμολογία. Αξίζει να σημειωθεί πως η Καβάλα πέρασε με μεγάλο διπλό από την έδρα του Ηρακλή με 2-1 με γκολ του Σαμπανίδη στο 89ο λεπτό και έφτασε τις δυο σερί νίκες και τα πέντε σερί αήττητη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους δυο ομίλους:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (16η αγωνιστική)
ΑΕΛ – ΠΑΟΚ Β’ 0-0
Ολυμπιακός Β’ – Νίκη Βόλου 2-0 (29′ Κωστή, 51′ Μαρίνος)
Απόλλων Λάρισας – Ολυμπιακός Βόλου 1-1 (8′ Νούσιος – 49′ Kότος)
Πανσερραϊκός – Αλμωπός Αριδαίας 1-3 (69’ Κανίς-47′ Ρόβας, 89’ Σουλιώτης, 93’ Πέττας)
Ηρακλής – Καβάλα 1-2 (69’ Τομάς-15′ Στίκας, 89’ Σαμπανίδης)
Βέροια – Θεσπρωτός 2-1 (32′ Φοφανά, 60′ Πασάς-83’ Βασιλάκης)
Απόλλων Πόντου – Ξάνθη 0-0
Αναγέννηση Καρδίτσας – Πιερικός 2-0 (16′ Μπάλλας, 73’ Μπενγκόα).

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (16η αγωνιστική)
Αιγάλεω – Αστέρας Βλαχιώτη 1-0 (29’ Τσιλιγκίρης)
Επισκοπή – Καλαμάτα 0-0.
Κηφισιά – ΑΕΚ Β’ 2-1 (4′ Tετέι, 58′ Σόουζα – 69′ Χριστόπουλος)
ΟΦ Ιεράπετρας – Χανιά 0-0
Ηρόδοτος – Εργοτέλης 1-2 (30′ Γκίνη – 24′ Πέιος, 47′ Κόνραντ)
Λεβαδειακός – Καραϊσκάκης Αρτας 3-0 (44′ Τζημόπουλος, 47′ Νίλι, 68’ Πολέτο)

Η βαθμολογία του Β’ ομίλου:

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).