Σάββατο 20 Απριλίου 2024
«Πάρτι» κορυφής για την Τσέλσι – Ισοφάρισε στο τέλος η Ζενίτ (1-1)

Η Τσέλσι θριάμβευσε κόντρα στη Γιουβέντους (4-0) και «πάτησε» κορυφή στον 8ο όμιλο, ενώ η Ζενίτ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις απέναντι στη Μάλμε (1-1) και εξασφάλισε την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League.

Η Τσέλσι έστησε… πάρτι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» απέναντι στη Γιουβέντους, επικρατώντας με το εμφατικό 4-0 για την 5η αγωνιστική του 8ου ομίλου.

Έτσι, η ομάδα του Τούχελ έπιασε στην κορυφή τους «μπιανκονέρι» (12 βαθμούς), αλλά υπερέχει στη διαφορά τερμάτων και είναι στην πρώτη θέση.

Οι Λονδρέζοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 25′, με τον Τσαλόμπα να νικάει τον Σέζνι με δυνατό βολέ μέσα από την περιοχή για το 1-0.

Δύο μόλις λεπτά αργότερα, ο Τιάγκο Σίλβα έσωσε την ομάδα του με εκπληκτική απομάκρυνση σε πλασέ του Μοράτα.

Η ομάδα του Τούχελ δεν κατέβασε… το πόδι από το γκάζι στο δεύτερο μέρος, συνέχισε να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και μέσα σε 3 λεπτά… καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Στο 56′, ο Ρις Τζέίμς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 2-0 και στο 58′ ο Χάτσον-Οντόι από κοντά έκανε το 3-0, ενώ ο Βέρνερ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Μάλμε – Ζενίτ 1-1

Η Μάλμε κρατούσε τη νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις απέναντι στη Ζενίτ, αλλά οι Ρώσοι ισοφάρισαν στο τέλος με πέναλτι (1-1) και εξασφάλισαν την 3η θέση του ομίλου και θα συνεχίσουν στο Europa League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28′, με τον Ρίκς να κάνει το 1-0, με τη ρωσική ομάδα να μην καταφέρνει να ισοφαρίσει παρά τις 4 τελικές που δημιούργησε.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Ζενίτ έφτασε πολύ κοντά στο 1-1 καθώς κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Τζιούμπα στο 52′ δεν κατάφερε να νικήσει τον Νταχλίν από τα 11 βήματα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με πέναλτι του Ρακίτσκι στις καθυστερήσεις που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η βαθμολογία του 8ου ομίλου μετά την 5η αγωνιστική

1.Τσέλσι 12 (10-1)
2.Γιουβέντους 12 (9-6)
3.Ζενίτ 4
4.Μάλμε 1

Περίπατος και τώρα… Σέλτικς για τους Χιτ (112-91, vid)

Οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Σικάγο Μπουλς με 112-91 και εξασφάλισαν το τελευταίο εισιτήριο για τα play off της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς.