Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Ισπανία – Σλοβενία 87-95 – Πήρε τη ματσάρα και την κορυφή στον όμιλο

Στο καλύτερο παιχνίδι του τουρνουά, η Σλοβενία νίκησε με 95-87 την Ισπανία και τερμάτισε πρώτη στον τρίτο όμιλο

Η Σλοβενία άντεξε σε όλες τις προκλήσεις που της έβαλε η Ισπανία στον αγώνα και επικράτησε με 95-87, για να παραμείνει αήττητη και να τερματίσει πρώτη στον τρίτο όμιλο.

Ήταν το καλύτερο παιχνίδι του τουρνουά, με τις δύο ομάδες να δίνουν μια πραγματική 40λεπτη μάχη και την παρέα του Ντόντσιτς να βγαίνει νικήτρια.

Ο σούπερ σταρ της Σλοβενίας διεύρυνε το αήττητο σερί του στα 16 παιχνίδια όταν αγωνίζεται με τη χώρα του, με την ομάδα του Σέκουλιτς να συνεχίζει απτόητη την πορεία της, στην πρώτη της συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι καθ΄όλη τη διάρκειά του, με την Ισπανία να ξεφεύγει στην τρίτη περίοδο με δώδεκα πόντους, αλλά τη Σλοβενία να ισορροπεί γρήγορα την κατάσταση.

Η Φούρια Ρόχα μπήκε καλύτερα στο ματς και διατηρούσε το προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο, φθάνοντας τη διαφορά και στο +6 (19-13).

Τελικά, η περίοδος έκλεισε με την Ισπανία να είναι μπροστά με τέσσερις (24-20).

Η Σλοβενία είχε να διαχειριστεί και το πρόβλημα με τα φάουλ που αντιμετώπιζε ο Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Σλοβένος φορτώθηκε με τρία φάουλ νωρίς στο παιχνίδι, αλλά η ομάδα του έδειξε χαρακτήρα και έμεινε κοντά στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά της Σλοβενίας να προηγηθεί στο παιχνίδι, αν και δεν έχτισε σημαντικές διαφορές.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ισπανία να ανακτά το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +3 (44-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο παραλίγο να κάνει τη διαφορά για τους παίκτες του Σκαριόλο, οι οποίοι όχι μόνο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, αλλά δημιούργησαν και μια διαφορά που έφθασε τους δώδεκα πόντους (57-45), 6:28 πριν από το τέλος του δεκαλέπτου.

Η Σλοβενία όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψε στον αγώνα, τρέχοντας ένα σερί 8-0 (το 68-60, έγινε 68-68) προς το τέλος της περιόδου.

Η Ισπανία μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (70-68) και το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού.

Καμιά ομάδα δεν έκανε τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος η Σλοβενία ήταν μπροστά με 85-86, παρά την άστοχη βραδιά του Ντόντσιτς, ενώ ο Ρίκι Ρούμπιο κρατούσε την Ισπανία μέσα στο ματς με συνεχόμενα καλάθια.

Στα κρίσιμα σημεία, όμως, η Φούρια Ρόχα δε βρήκε το στόχο, με τα τρίποντα του Αμπάλδε και του Ρούμπιο, με τη Σλοβενία να είναι ψύχραιμη στις βολές και να φθάνει σε μια μεγάλη νίκη.

Έτοιμος (και) για το Διηπειρωτικό ο Ολυμπιακός!

Αν η Κ19 των «ερυθρολεύκων» κατακτήσει του Τσάμπιονς Λιγκ Νέων θα παίξει στον τελικό του Ιντερκοντινεντάλ κόντρα στη Φλαμένγκο για το Παγκόσμιο Στέμμα!