Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Προολυμπιακό Τουρνουά: Διέλυσε την Κίνα και έκλεισε ραντεβού με την Τουρκία η Εθνική (105-80)

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν εντυπωσιακή από την αρχή και όχι μόνο νίκησε αλλά διέλυσε την Κίνα με 105-80 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Προολυμπιακού Τουρνουά.

H Eθνική διέλυσε την Κίνα με 105-80, πήρε τη δεύτερη θέση στον όμιλο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά. Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι η Τουρκία.

Με Τουρκία

Στην πρεμιέρα κόντρα στον Καναδά έχασε στις λεπτομέρειες και το παιχνίδι κόντρα στην Κίνα είχε χαρακτήρα τελικού. Και η εθνική ομάδα, όχι μόνο νίκησε αλλά διέλυσε τον αντίπαλο της με 105-80 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Προολυμπιακού Τουρνουά. Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Τουρκία με στόχο την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι για την Εθνική ομάδα οι Λαρεντζάκης (21π., 4 ασίστ), Σλούκας (14π., 3 ασίστ), Καλάθης (7π., 8 ασίστ, 5 ριμπ.), Μήτογλου (12π., 7 ριμπ.) και Παπαγιάννης (8π., 4 ριμπ., 3 ασίστ, 3 τάπες), ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Κατσίβελης και Κασελάκης.

Εντυπωσιακή

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν εντυπωσιακή από την αρχή. Είχε πλουραλισμό στην επίθεση, έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και με πλάνο και στις δυο πλευρές του παρκέ και δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι, παίρνοντας την πρώτη διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση με τρίποντο του Μήτογλου (7-17) στα μέσα της πρώτης περιόδου, ενώ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +17 με κάρφωμα του Αντεντοκούνμπο (11-28), προτού η Κίνα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -14 (14-28).

Στη δεύτερη περίοδο η εθνική ομάδα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Αύξανε συνεχώς την υπέρ της διαφορά. Αρχικά στο +19 με καλάθι και φάουλ του Κώστα Αντεντοκούνμπο (18-38), ενώ λίγο αργότερα το τρίποντο του Κασελάκη έστειλε την διαφορά στο +20 (18-38), ενώ το κάρφωμα του Παπαγιάννη έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στην Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο (+22, 22-44).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν εξαιρετικό τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο μέρος στο +20 (32-52).

Κατέβασε τις στροφές

Στη τρίτη περίοδο, η Εθνική μας κατέβασε τις στροφές αλλά δεν έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Ζαο κατέβασε τη διαφορά στους 16 (50-66), ωστόσο ένα τάιμ άουτ του Ρικ Πιτίνο αφύπνισε τους παίκτες. Με ένα γρήγορο 8-2 η Εθνική μας ξαναπήρε την μεγαλύτερή της διαφορά στο παιχνίδι (52-74). Παρόλο αυτά ο Ζανγκ με τρίποντο διαμόρφωσε το 76-59, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε με τους βασικούς αλλά ο Κασελάκης με πέντε προσωπικούς πόντους, άνοιξε την διαφορά στο 82-64. Και από εκεί και πέρα, οι διεθνείς μας πάτησαν και άλλο το γκάζι φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +29 (101-72) λίγο πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 28-14, 52-32, 76-59, 105-80

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…