Lyon Open: Με άνεση πέρασε στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς - Νίκησε με 2-0 σετ τον Νισιόκα

Lyon Open: Με άνεση πέρασε στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς – Νίκησε με 2-0 σετ τον Νισιόκα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του τουρνουά ATP 250 της Λιόν

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στον Γιοσιχίρο Νισιόκα, επικρατώντας 2-0 σετ του Ιάπωνα και παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του τουρνουά ATP 250 της Λιόν.

Ο έλληνας πρωταθλητής δεν είχε διάθεση για αστεία και από νωρίς έδειξε τις προθέσεις του όσον αφορά την αναμέτρηση με τον αντίπαλό του, τελειώνοντας αρκετά γρήγορα τα σετ και παίρνοντας μια εύκολη νίκη, που τον φέρνει στους «4» της διοργάνωσης, όπου θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε αποφασισμένος να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι, ώστε να μην αντιμετωπίσει προβλήματα απέναντι στον Νισιόκα.

Οι δύο τενίστες υπερασπίστηκαν το σερβίς τους στα πρώτα πέντε γκέιμ, μέχρι τη στιγμή όπου ο έλληνας αθλητής έκανε το πρώτο μπρέικ.

Πράγμα αρκετό, αφού κράτησε το σερβίς του και με 6-3 έκανε το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ δεν άλλαξε κάτι, με τον Τσιτσιπά να κάνει νωρίς το μπρέικ, μόλις στο τρίτο γκέιμ, και να επιβάλλεται στον αντίπαλό του, ο οποίος δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του.

Ο έλληνας τενίστας πίεσε πολύ με το σερβίς του, ανάγκασε τον Νισιόκα σε λάθη και έτσι κλείδωσε τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League