Το Λαύριο «τέζαρε» ξανά την ΑΕΚ (97-94 παράταση)

Τη νίκησε δύο φορές στην έδρα του για πρωτάθλημα και Κύπελλο, τη νίκησε και μέσα στο ΟΑΚΑ. Το εκπληκτικό Λαύριο επικράτησε με 97-94 της ΑΕΚ στην παράταση και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για την κατάληξη της δεύτερης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση το Λαύριο επικράτησε με 97-94 (82-82 κ.δ.) της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για τη δεύτερη θέση της κανονικής διάρκειας της Basket League. Στο 15-4 πλέον η ομάδα του Χρήστου Σερέλη που πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς φέτος κόντρα στην Ένωση η οποία έπεσε στο 14-5.

Απίθανο ματς για το Λαύριο από τον Κάρτερ που σταμάτησε στους 24 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ 19 πόντους είχε ο Κόζι και 18 ο Μουράτος. Για τους «κιτρινόμαυρους» ο Μορέιρα ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, 17 είχε ο Μέικον και 15 ο Λάνγκφορντ που πήγε να πάρει μόνος του το ματς στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε το πάνω χέρι (17-13, 8′) με το φινάλε της περιόδου να την βρίσκει στο +4 με 19-15. Με τον Μουράτο να αναλαμβάνει δράση το Λαύριο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και να ισοφαρίσει σε 33-3′ δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Χάρη στους Μορέιρα και Λάνγκφορντ ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να πάει με το σκορ στο 41-36 υπέρ της στα αποδυτήρια.

Με τον Γερομιχαλό το Λαύριο έφτασε  σε απόσταση βολής (56-55, 28′) και κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί με +5 (59-64, 29′) πριν ο Ζήσης μειώσει με τρίποντο σε 62-64 με το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Κάρτερ τα έβαζε από παντού με το Λαύριο να φεύγει με +10 (64-74, 33′) και να φαίνεται να καθαρίζει το ματς αλλά κάπου εκεί η Ένωση ξύπνησε και με όπλο της την άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 80-77 χάρη στον Λάνγκφορντ.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα 5-0 έκαναν το σκορ 80-82, ο Λάνγκφορντ ισοφάρισε σε 82-82 με 36» για το τέλος. Η τελευταία επίθεση ήταν για την ΑΕΚ αλλά ο Ζήσης αστόχησε κι έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Στον έξτρα χρόνο το Λάυριο ξέφυγε με +6 (85-91, 43′), η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (94-95) με τον Ζήση αλλά το Λαύριο έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ επικρατώντας με 97-94 χάρη σε βολές του Κόζι.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82 κ.α., 94-97 παρ.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 19 (6/15 δίποντα, 7/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέικον 17 (5/6 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 8 (2), Λάνγκφορντ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Ζήσης 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ματσιούλις 1, Μαυροειδής, Μόουζες 10 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 24 (6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 18 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Ντιαλό 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόζι 19 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάβατζ 6 (2), Περσίδης, Ανοσίκε 6 (4 ριμπάουντ)

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.