Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Μεγάλη ανατροπή και τέλος ο κατήφορος (86-83 παρ., 70-70 κ.δ.)

Με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και την παράταση, ο Παναθηναϊκός που βρέθηκε ακόμη και στο -20 (22-42, 17') από την Αρμάνι, πήρε σπουδαία νίκη γοήτρου με 86-83 στην παράταση. Επιστροφή για Νέντοβιτς μετά από δύο μήνες

Τι ματς, τι ανατροπή! Ένας μεταμορφωμένος Παναθηναϊκός μετά το πρώτο ημίχρονο, επέστρεψε από το -20 (22-42, 17′) κόντρα στην Αρμάνι και επικράτησε με 86-83 στην παράταση (70-70 κ.δ.) των Ιταλών που πίστεψαν ότι είχαν καθαρίσει το ματς στο 20λεπτο. Στο 11-20 οι «πράσινοι», στο 20-13 η ομάδα του Μεσίνα που έχασε έδαφος για την τετράδα.

Πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ο Χεζόνια που με δικό του καλάθι έστειλε το ματς στην παράταση όπου και αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ στα πρώτα δευτερόλεπτα. 16 πόντους είχε ο Μπέντιλ ενώ μεγάλη εμφάνιση στον έξτρα χρόνο έκανε ο αρνητικός μέχρι εκείνο το σημείο Μακ, που τελείωσε με 11 πόντους. Στα θετικά και η επιστροφή Νέντοβιτς μετά από δύο μήνες.

Για την Αρμάνι από την άλλη, έξι παίκτες ήταν διψήφιοι με τον Μίτσοφ να έχει 15 πόντους και τον Πάντερ 13 αλλά δεν ήταν αρκετοί για να σώσουν την ομάδα τους από μία ήττα-σοκ.

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για τον Παναθηναϊκό αφού η Αρμάνι τα έβαζε από παντού στην πρώτη περίοδο όπου είχε 5/8 τρίποντα. Αρχικά οι Ιταλοί προηγήθηκαν με +10 (4-14) και τελείωσαν το δεκάλεπτο με 15-26. Τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Αρμάνι έφτασε ακόμη και στο +20 (22-42, 17′) με το 29-46 στο ημίχρονο να κοιμίζει την ομάδα του Μεσίνα.

Αυτό γιατί με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του, η Αρμάνι έπαψα να είναι εύστοχη και το παιχνίδι ήρθε τούμπα. Με τον Μπέντιλ να το παίρνει προσωπικά η ομάδα του Κάτας μείωσε στους 9 (46-55 στο 28′) και έδειχνε ικανή να μπει δυνατά στο ματς.

Κάτι που έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αρχικά μείωσε στους 6 (59-65 στο 34′) με τον Παπαπέτρου και έφτασε ακόμη και στον πόντο με τον Παπαγιάννη να σκοράρει για το 66-67 στο 39′. Αυτός που οδήγησε το ματς στην παράταση ήταν τελικά ο Χεζόνια με προσωπική ενέργεια κάνοντας το 70-70.

Εκεί ο Κροάτης αποβλήθηκε αφού πρώτα έκανε το 73-70 με τρίποντο, ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμη και στο +10 (85-75, 43′) με τον Μακ να κάνει όργια, η Αρμάνι μείωσε στο 86-83 αλλά ο Ντατόμε αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και το «τριφύλλι» πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.α.), 86-83 (παρ.)

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).