«Καθάρισε» η ΤΣΣΚΑ και πέρασε στα πλέι οφ (86-74)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «καθάρισε» την Ζενίτ δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα (74-86) και εξασφάλισε την παρουσία της στα πλέι οφ της Euroleague.

Την τρίτη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας άνετα της Ζενίτ μες στην Αγία Πετρούπολη (74-86), εξασφαλίζοντας έτσι και μαθηματικά την παρουσία της στα πλέι-οφ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε ένα εύκολο βράδυ με κορυφαίους τους Γιόχανες Βόιγκτμαν (21π., 4ρ., 3ασ.), Ντάνιελ Χάκετ (13π.), Τορνίκε Σενγκέλια (14π., 5ρ.) και Ουίλ Κλάιμπερν (13π., 6ρ.), ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν για τρίτη συνεχόμενη φορά μες στην έδρα τους και κινδυνέυουν να μείνουν εκτός οκτάδας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο πρώτο δίλεπτο προηγήθηκαν με 0-6, ενώ στα μισά της περιόδου έφθασαν στο +9 (6-15). Ωστόσο, τα τρίποντα του Μπάρον βοήθησαν πολύ την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης να μαζέψει τη διαφορά και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν καλύτερα οι γηπεδούχοι και ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο 12′ (25-25). Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν… χέρι χέρι, με τη διαφορά να μην ξεφεύγει, όμως η ομάδα του Ιτούδη με πρωταγωνιστές τους φόργουορντ έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (42-48).

Στην επανάληψη η ΤΣΣΚΑ πήρε και πάλι διψήφια διαφορά στο 24’ (46-56) και στο μεγαλύτερο κομμάτι της τρίτης περιόδου διατηρούσε τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο, ώσπου η ομάδα του Πασκουάλ «έτρεξε» ένα σερί 7-0 και πλησίασε ξανά, με το δεκάλεπτο να λήγει 57-63.

Στην τέταρτη περίοδο οι Μοσχοβίτες μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν το ματς και με ένα 9-2 επιμέρους σκορ έφεραν τη διαφορά στους 13 πόντους (59-72). Η Ζενίτ δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει και έτσι η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε μια ακόμη νίκη (74-86) και «κλείδωσε» το εισητήριο για την οκτάδα της Euroleague.

Με... βιντεοκλήση στον Παπανικολάου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός - Ο Λαρεντζάκης του αφιέρωσε τη νίκη (vid)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν για ακόμα μια φορά γιατί είναι οικογένεια, καθώς μετά το τέλος του παιχνιδιού πήραν μέσω Face Time τον Κώστα Παπανικολάου.