Περίπατος του Άρη (70-52)

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διέλυσε με 70-52 την Λάρισα στο «Nick Galis Hall» και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Αρης το παιχνίδι με την Λάρισα για την 16η αγωνιστική της Basket League. H ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε εύκολα με 70-52 στο «Nick Galis Hall» και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Οι Κίτρινοι του Σάββα Καμπερίδη έφτασαν τις 5 νίκες σε 15 ματς (σ.σ έχουν ένα λιγότερο) και ξεπέρασαν την Λάρισα, που έπεσε στο 4-12.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντραγκίσεβιτς, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Κουζέλογλου (13π., 7ρ.) και ΝτεΚόζι (12π., 6ρ., 4 ασ.). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σμιθ (16π.) και Καμπερίδης (10π.).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Φλιώνη προηγήθηκαν με 18-9. Οι Θεσσαλοί, ωστόσο, αντέδρασαν και με τους Σμιθ και Γουόσπαν να ανεβάζουν στροφές έτρεξαν ένα σερί 12-0 και προηγήθηκαν με 20-18. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα στο «Nick Galis Hall» να δείχνει 22-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρης βελτιώθηκε, ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα, ανάγκασε την Λάρισα σε αρκετά λάθη και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +11 (40-29). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους στο 28’ (56-33).

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 56-37, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Αρη να κρατάει εύκολα τη διαφορά και να φτάνει στη νίκη με 70-52.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»