Τρίτη 23 Απριλίου 2024
O Γκέλιος και η Χόλσταϊν Κιέλ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας

Η Χόλσταϊν Κιέλ, του Γιάννη Γκέλιου, θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας

Η Χόλσταϊν Κιέλ πανηγύρισε ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, με την παρουσία του Γιάννη Γκέλιου. Ο Έλληνας γκολκίπερ ήταν βασικός στο χθεσινό παιχνίδι εναντίον της Ροτ-Βάις Έσεν, στο οποίο η ομάδα του νίκησε με 3-0 εκτός έδρας.

Η πρώτη πρόκριση στους 4 της διοργάνωσης (μετά το 1941 και την παλιά μορφή της διοργάνωσης), φάνηκε να κλειδώνει από το πρώτο ημίχρονο.

Το 0-1 έκανε απο την άσπρη βούλα ο Μπιελέρ στο 26′, με τον συμπαίκτη του Σιέρα να σκοράρει δύο λεπτά αργότερα και να διευκολύνει την υπόθεση «πρόκριση». Το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε από το γκολ Μις, λίγο πριν την λήξη του αγώνα (90′).

Θυμίζουμε ότι για να φτάσει ως εδώ η Χόλσταϊν Κιέλ, χρειάστηκε δύο φορές την συνδρομή του Γκέλιου, στην διαδικασία των πέναλτι εναντίον της Μπάγερν Μονάχου και της Νταρμσταντν.

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 10-8: Φουλάρουν για το Final 4 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε κορυφή μαζί με τους Ούγγρους.