Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Αυστραλιανό Όπεν : Ο Τσιτσιπάς καθάρισε με χαρακτηριστική ευκολία τον Σιμόν και προκρίθηκε

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε πανεύκολα με 3-0 σετ τον Ζιλ Σιμόν και προκρίθηκε χωρίς να… ιδρώσει στο 2ο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν.

Ο έλληνας τενίστας δεν πιέστηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από τα σκορ των τριών σετ: 6-1, 6-2, 6-1.

Περίπατος μέσα σε μία ώρα και 32 λεπτά!

Ο γάλλος Σιμόν, Νο 66 της παγκόσμιας κατάταξης, σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξε ικανός να απειλήσει ούτε κατ’ ελάχιστον τον Τσιτσιπά.

Συνεπώς, ο έλληνας αθλητής πλέον κοιτά ήδη τον επόμενό του αντίπαλο στη 2η φάση του Αυστραλιανού Όπεν, ο οποίος είναι ο αυστραλός ομογενής Θανάσης Κοκκινάκης.

Ο Κοκκινάκης απέκλεισε εύκολα με 3-0 σετ (6-4, 6-1, 6-1) τον κορεάτη Κβον και βρίσκεται στο No 267 της παγκόσμιας κατάταξης.