Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Φιορεντίνα – Κροτόνε 2-1 : Βαθιά «ανάσα» για τη Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα επικράτησε με 2-1 στο Φρίουλι της Κροτόνε και πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Η Φιορεντίνα νίκησε την Κροτόνε με 2-1 και πήρε βαθιά ανάσα, αφού ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας.

Όσον αφορά το ματς στο 20ο λεπτό ο Μποναβεντούρα με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0 για τη Φιορεντίνα. Και μάλιστα στο 32’ ο Ριμπερί έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Βλάχοβιτς με πλασέ εξ επαφής έγραψε το 2-0.

Στο 59’ ο Κόρντατζ έσωσε μετά από σουτ του Βλάχοβιτς και στο 66’ ο Περέιρα σέντραρε από δεξιά και ο Σίμι με κεφαλιά έκανε το 2-1. Στο 84ο λεπτό ο Ντραγκόβσκι έσωσε μετά από κεφαλιά του Μαρόνε και ατο 90+1′ το σουτ του Πουλγκάρ, έξυσε το δοκάρι ρτης Κροτόνε.

Φιορεντίνα: Ντραγκόβσκι, Κάσερες, Ιγκόρ (69’ Μαρτίνες), Μπιράγκι, Πετσέγια, Μιλένκοβιτς, Ριμπερί (86’ Βαλέρο), Μποναβεντούρα, Αμραμπάτ, Καστροβίλι (86’ Πουλγκάρ), Βλάχοβιτς (69’ Κουαμέ)

Κροτόνε: Κόρντατζ, Ντζιντζί, Μαρόνε, Ενρίκε, Περέιρα, Λουπέρτο (86′ Γκόλεμιτς), Ρέκα, Βούλιτς (60’ Μπενάλι), Τζανελάτο (77’ Σιλιγκάρντι), Νουάνκουο, Μεσίας (87’ Θαμόρα)

8 Ιουλίου-15 Απριλίου: τόσο διάστημα περίμενε ο Σλούκας…

Η μετακίνηση του Κώστα Σλούκα στον Παναθηναϊκό και η ανακοίνωση στις 8 Ιουλίου ήταν μια στιγμή που έφερε δονήσεις στο ελληνικό και ευρωπαϊκό μπάσκετ.