Προμηθέας – Λαύριο 90-88 : Επική ανατροπή και… φρένο στο Λαύριο από τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας πραγματοποίησε απίστευτη ανατροπή στο φινάλε του ματς με το Λαύριο και πήρε μια σπουδαία νίκη με 90-88, βάζοντας «στοπ» στο αήττητο σερί των φιλοξενούμενων.

Την ρεβάνς από την ήττα του παιχνιδιού της Τετάρτης με το Λαύριο πήρε ο Προμηθέας, επικρατώντας με 90-88 κόντρα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο «Δημήτρης Τόφαλος», βάζοντας «στοπ» στο «τρελό» σερί των φιλοξενούμενων με τις 8 συνεχόμενες νίκες.

Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους ενάμισι λεπρό πριν το τέλος, ωστόσο ο Μιχάλης Λούντζης με συνεχόμενους πόντους έκανε μόνος του την ανατροπή βάζοντας τέλος στο σερί 8 νικών του Λαυρίου.

Όσον αφορά το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με το Λαύριο να παίρνει αέρα 5 πόντων με τον Κάρτερ (3-8), και τον Προμηθέα να απαντά άμεσα με τρίποντα των Αγραβάνη και Μίλερ (9-8). Στην συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, και τους γηπεδούχους να παίρνουν αέρα 5 πόντων (20-15) με συνεχόμενους πόντους του Γκραντ τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Το Λαύριο αντέδρασε στην συνέχεια και με συνδεόμενα τρίποντα του Κάρτερ κατάφερε να περάσει μπροστά (25-26).

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι ξεκίνησε και την δεύτερη περίοδο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη και με ένα 8-0 σερί κατάφερε να αγγίξει διψήφιο προβάδισμα (25-34). Ο Προμηθέας κατάφερε και πλησίασε στους 3 με τους Αγραβάνη και Έβανς (31-34), για να πάρει το Λαύριο ξανά αέρα 8 πόντων (37-45) με βολές του Ντιαλό. Ο Προμηθέας έκανε την αντεπίθεση του στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου και κατάφερε να τρέξει ένα 10-0 σερί πηγαίνοιντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2 πόντους (47-45).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην επανάληψη με τον Προμηθέα να καταφέρνει να πάρει αέρα 5 πόντων με συνεχόμενα καλάθια του Αγραβάνη (55-50), για να απαντήσει το Λαύριο με ένα 6-0 σερί παίρνοντας πάλι τα ηνία (55-56). Ο Προμηθέας πέρασε πάλι μπροστά με τρεις με κάρφωμα του Χρίστοδούλου (62-59), και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (65-63).

Στην τέταρτη περίοδο η νευρικότητα έκανε την εμφάνιση της και στις δύο ομάδες, οι οποίες για δύο λεπτά σκόραραν μόνο από βολές. Ένα τρίποντο του Σάβατζ έδωσε αέρα τριπόντου στους φιλοξενούμενους, ενώ συνεχόμενοι πόντοι του Κόζι ανέβασαν την διαφορά στους 8 πόντους για τους φιλοξενούμενους (72-80). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδια στα ίσα με συνεχόμενους πόντους του Μιχάλη Λούντζη στα τελευταία λεπτά (88-88), με τον Μιχάλη Λούντζη να ολοκληρώνει την επική ανατροπή της ομάδας του Μάκη Γιατρά (90-88).

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-45, 65-63, 90-88

Προμηθέας: Αγκμπελέσε 6 (11 ριμπάουντ, 7 λάθη), Αγραβάνης Δ. 15 (8 ριμπάουντ), Αγραβάνης Γ. 4 (1), Γκραντ Τζέριαν 26 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 14/14 βολές), Μίλερ 11 (1/5 τρίποντα), Γκραντ Τζεράι 7 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 8 (1), Έβανς 5, Χριστοδούλου 8, Αθηναίου.

Λαύριο: Κάρτερ 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μουράτος 10 (4 ασίστ), Ντιαλό 16 (9 ριμπάουντ), Ντέιβις 19 (3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 3 (1), Κόζι 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σάβατζ 10 (2), Περσίδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 3 (1).

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.