Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Κολοσσός Ρόδου – Περιστέρι 80-65 : Νίκη οκτάδας για τον Κολοσσό

Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα επικρατώντας του Περιστερίου με σκορ 80-65.

Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με το Περιστέρι επικρατώντας με σκορ 80-65 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League.

Πολύ σημαντική νίκη για τους Ροδίτες που τους κρατά ζωντανούς στο κυνήγι της οκτάδας. Κορυφαίος για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν ο Κερέμ Καντέρ που σημείωσε 22 πόντους μαζί με 11 ριμπάουντ, ενώ για το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη ξεχώρισε ο Τρε ΜακΚλιν με 16 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, χτίζοντας μια μικρή διαφορά την οποία και διατήρησαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι ξέσπασαν και κάνοντας ένα επιμέρους 29-12 πήραν ένα προβάδισμα πάνω από δέκα πόντους, με το ημίχρονο να λήγει στο 42-30.

Στη συνέχεια το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση και μάζεψε τη διαφορά που είχε χτίσει ο Κολοσσός δίνοντας στο παιχνίδι νέο ενδιαφέρον. Η Αθηναϊκή ομάδα μάλιστα κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ, όμως οι Ροδίτες με ένα ξέσπασμα στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Δείτε το box score του αγώνα:

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι