ΑΕΚ – Προμηθέας 75-82 : Τα αδέρφια Γκραντ διέλυσαν την ΑΕΚ

Τζέριαν και Τζεράι Γκραντ έκαναν… πάρτι στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τον Προμηθέα να επικρατεί της ΑΕΚ. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Ένωση, που είχε πολλές απουσίες.

«Άλωσε» το κλειστό του ΟΑΚΑ ο Προμηθέας, φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας με 82-75 της ΑΕΚ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την «Βασίλισσα», που έπεσε στο 7-3, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί από την κορυφή. Οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν ουσιαστικά και τις πολλές απουσίες, με τους Ζήση, Κατσίβελη, Γιάνκοβιτς και Ρογκαβόπουλο να μην αγωνίζονται κόντρα στους Πατρινούς.

Στο 6-3 ανέβηκε ο Προμηθέας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε πολύ καλό απόγευμα τα αδέρφια Γκραντ. Τζέριαν και Τζεράι σημείωσαν τους 33 από τους 82 πόντους της ομάδας, παίρνοντας από το… χεράκι τον Προμηθέα. Γιαννόπουλος (12 π.) και Λούντζης (13 π.) όποτε χρειάστηκε έβγαλαν τα κάστανα από τη… φωτιά, προσφέροντας πολλές λύσεις. Από την αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Γκίκας (15 π.) και Κίνγκσλει (14 π.).

«Κιτρινόμαυρο» το πρώτο ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς του ΟΑΚΑ, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Με κύριους πρωταγωνιστές του Μόουζες και Ματσιούλις, η Βασίλισσα έφτασε τη διαφορά στο +10 (13-3). Στη συνέχεια, οι κιτρινόμαυροι αστόχησαν σε πολλά σουτ, με τους Πατρινούς να βρίσκουν την ευκαιρία να πλησιάσουν στο σκορ.

Γκραντ και Αγραβάνης… ξύπνησαν τον Προμηθέα, με τον πρώτο να μειώνει στο καλάθι (15-12), κλείνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Μορέιρα και Λάνγκφορντ έφεραν την ΑΕΚ στο +6 (19-13), με τον Αγραβάνη όμως να συνεχίζει να κάνει ζημιά στην Ένωση, σημειώνοντας δύο διαδοχικά καλάθια (19-17). Ο Γκραντ έφερε το ματς στον πόντο (21-20), με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι.

Με τρίποντη βόμβα, ο Μορέιρα έδωσε… ανάσα στους γηπεδούχους (30-25) και στην επόμενη φάση, ήρθε μια στιγμή που φάνηκε ότι θα κρίνει πολλά για τον Προμηθέα. Με δύο τεχνικές ποινές, ο Αγραβάνης αποβλήθηκε από το ματς.

Γκραντ και Μίλερ διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής τους Πατρινούς από την ΑΕΚ, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να κλείνει στο 34-32.

Άλλαξαν τα δεδομένα στο δεύτερο

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο… διακόπτης γύρισε, με τον Προμηθέα να κυριαρχεί στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Με τον Γιαννόπουλο να πληγώνει την πρώην ομάδα του, οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά στο σκορ (42-46, 23′).

Οι παίκτες της ΑΕΚ έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, η πίεση του Προμηθέα σε όλο το παρκέ απέδιδε καρπούς και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 πόντους (45-55, 26′). Με τους Γκραντ και Γιαννόπουλο να… πυροβολούν, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-63.

Στο τελευταίο μέρος, ο Αθηναίου έφερε τη διαφορά στο ύψιστο σημείο (55-68), με την ΑΕΚ να έχει κάποιες μικρές… αναλαμπές. Ο Μιχάλης Λούντζης ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες έφερε και πάλι σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμα της ομάδας του (65-76, 36′).

Αυτός που έβαλε… ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες της Ένωσης, ήταν ο Γιαννόπουλος με τον Έλληνα παίκτη να τελειώνει την αναμέτρηση με τρίποντο (73-82). Ετσι, ο Προμηθέας έφτασε σε μια σπουδαία νίκη, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την τρίτη ήττα της σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 34-32, 53-63, 75-82

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 13 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 15 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κίνγκσλεϊ 14 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος (0/5 σουτ), Μωραΐτης 1, Λοτζέσκι 3 (0/5 σουτ, 3/4 βολές), Σλότερ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 1, Γ. Αγραβάνης, Τζεράι Γκραντ 18 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γιαννόπουλος 12 (4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίλερ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τζεράι Γκραντ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντζης 13 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Αθηναίου 5 (1)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.