Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Σπουδαία ανατροπή για τη Λεβάντε (2-1)

Η Λεβάντε παρότι βρέθηκε να χάνει από την Εϊμπάρ, γύρισε το παιχνίδι με τον Μοράλες και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Τρίποντο «χρυσάφι» με ανατροπή για τη Λεβάντε, που κέρδισε με 2-1 την Εϊμπάρ και δείχνει πως θα καθαρίσει την παραμονή της σχετικά άνετα. Απίθανος σε ακόμη ένα ματς ο Μοράλες που έβγαλε μια ασίστ και πέτυχε ένα γκολ.

Στο 20ο λεπτό η πρώτη αξιόλογη φάση, με τον Ινούι να σουτάρει από μακριά αλλά να αστοχεί ενώ στο 28΄ο Ντμίτροβιτς έσωσε μετά από σουτ του Μοράλες και στο 33’ το πλασέ του Μαρτί πέρασε άουτ.

Στο 50’ η Εϊμπάρ απείλησε με τον Ενρίτς και στο ίδιο λεπτό μετά από τραγικό λάθος στη άμυνα της Λεβάντε, ο Ινούι έκανε το 0-1 με πλασέ από το πέναλτι. Στο 56’ η Λεβάντε σκόραρε με τον Ραντόγια αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 59’ η κεφαλιά του Ολιβέiρα πέρασε λίγο έξω.

Στο 61’ ο Ινουι έκανε το γυριστό από το πέναλτι, ο Αϊτορ έσωσε, όπως έκανε και στην εξέλιξη της φάσης σε προβολή του Μπιγάς. Και στο 65ο λεπτό ο Μοράλες έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από τα δεξιά και ο Μελέρο με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έγραψε το 1-1.

Και μάλιστα στο 76ο λεπτό ο Σέρχιο Λεόν πάτησε μαγικά στον Ντε Φρούτος που έφυγε από δεξιά κι έστρωσε στον Μοράλες, ο οποίος σε κενό τέρμα έγραψε το 2-1. Στο 85ο λεπτό ο Κούμπο προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Αϊτόρ, που έσωσε τη Λεβάντε.

Λεβάντε: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Ντουάρτε, Κλερκ, Πόστιγο (80’ , Μιραμόν, Ραντόγια, Μοράλες, Μάλσα (62’ Σέρχιο Λεόν), Ντάνι Γκόμεθ (62’ Μελέρο), Μαρτί (86’ Σον), Ντε Φρούτος (86’ Τόνιο)

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Αρμπίγια, Μπιγάς, Ράφα (72’ Κέβιν Ροντρίγκες), Ολιβέιρα, Ντιόπ, Ινούι (89’ Ρέθιο), Πόθο (83’ Πέδρο Λεόν), Εσπόσιτο (89’ Κίκε Γκαρσία), Κίκε, Ενρίτς (73’ Μούτο)

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.