Η Εφές «πάτησε» τη Μπαρτσελόνα με τρομερό Λάρκιν (86-79)

Με τον Σέιν Λάρκιν να κάνει σχεδόν τα... πάντα η Αναντολού Εφές επικράτησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνα με σκορ 86-79

Η Αναντολού Εφές έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν επικράτησε με σκορ 86-79 της Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο της 16η αγωνιστικής της Euroleague.

Έτσι το σύνολο του Εργκίν Αταμάν έφτασε το ρεκόρ του στο 8-8 πλησιάζοντας στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι-οφ, ενώ από την άλλη οι μπλαουγκράνα παραμένουν δεύτεροι με ρεκόρ 11-5.

Κορυφαίος για τους Τούρκους, όπως προείπαμε, ήταν ο Σέιν Λάρκιν που ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 23 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ, με τον Βασίλιε Μίτσιτς να τον ακολουθεί έχοντας 17 πόντους.

Για τους Καταλανούς ξεχώρισαν οι Νίκολα Μίροτιτς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Νικ Καλάθης με 15 πόντους και 6 τελικές πάσες.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα φάνηκε να πατά καλύτερα στο παρκέ, παίρνοντας μια μικρή διαφορά, την οποία και η Εφές μάζεψε γρήγορα στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν και ισορρόπησε τον αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο στο 43-43.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν… μπήκαν ποτέ στο παρκέ, με την Εφές να βρίσκει ευκαιρία και να κάνει κυριολεκτικά πάρτι στην άμυνα των Καταλανών, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε… θρίλερ με τη Μπαρτσελόνα να «ξυπνά» και να μειώνει τη διαφορά πιέζοντας στο τέλος για τη μεγάλη ανατροπή, χωρίς όμως στο τέλος να καταφέρει κάτι παραπάνω.