Χίμκι – Αρμάνι Μιλάνο 93-102 : Επιστροφή στις νίκες με 100αρα

Η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας εύκολα με 102-93 της Χίμκι στη Ρωσία.

Στις νίκες επέστρεψε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε με 102-93 της Χίμκι στη Ρωσία. Οι Ιταλοί άφησαν πίσω την άσχημη εμφάνιση και την ήττα από τον Παναθηναϊκό και πήραν ένα σημαντικό διπλό. Ο Σιλντς έκανε πράγματα και θαύματα για τους φιλοξενούμενους και χάρισε στην ομάδα του το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ταρζέφσκι ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με οχτώ πόντους σε τέσσερα λεπτά έκανε πάρτι στη ρακέτα της Χίμκι (8-12). Η άμυνα των Ρώσων ήταν τραγική στο πρώτο δεκάλεπτο και η Αρμάνι το εκμεταλλεύτηκε. Οι Ιταλοί σημείωσαν 28 πόντους και κατάφεραν να ξεφύγουν από νωρίς στο σκορ (20-28).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (23-33). Ο Σιλντς πήρε την σκυτάλη από τον Ταρζέφσκι και έκανε ότι ήθελε τους αντιπάλους του και γρήγορα έφτασε τους 12 πόντους (25-37). Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής και κατάφεραν με ένα μεγάλο σερί να μειώσουν στους τρεις πόντους (40-43). Ο Σιλντς, όμως, δήλωσε και πάλι παρών και με συνεχόμενα τρίποντα κράτησε το προβάδισμα για την Αρμάνι (47-54).

Η Χίμκι προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά οι Ιταλοί είχαν τον τρόπο να κρατήσουν τη διαφορά, που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο (53-61). Στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα άλλαξε. Οι Ρώσοι έσφιξαν την άμυνα τους και με δικό τους σερί κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 4 (68-72).

Η αντεπίθεση τους, όμως, δεν είχε συνέχεια. Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και γρήγορα έχτισε και πάλι διψήφια διαφορά (77-87). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Αρμάνι πήρε τελικά τη νίκη με 0-0.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 47-54, 68-72

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.