Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
Άργησε να... ξυπνήσει η Εθνική (66-77)

Άργησε να… ξυπνήσει η Εθνική (66-77)

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στη Λετονία και γνώρισε την πρώτη της ήττα (66-77) στα προκριματικά του EuroBasket 2022

Η Εθνική πλήρωσε το κακό δεύτερο δεκάλεπτο στον αγώνα με τη Λετονία και ηττήθηκε 66-77 για την τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του EuroBasket 2022 στη «φούσκα» του Σαράγεβο. Στο 2-1 έπεσε η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, η οποία αντιμετωπίζει στη συνέχεια τη Βουλγαρία (29/11, 19:00).

Παρότι είχε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι το +7 (21-14), η Ελλάδα… κατέρρευσε στη δεύτερη περίοδο, έμεινε αρκετά πίσω και δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή ως το τέλος. Δημήτρης Αγραβάνης (15 π.) και Βαγγέλης Μαργαρίτης (10 π.) ξεχώρισαν από την Εθνική, ενώ ο Μάρτινς Λάκσα ήταν ο κορυφαίος του ματς με 19 πόντους.

Η Λετονία απέκτησε το προβάδισμα (25-28) στη δεύτερη περίοδο, είχε το μομέντουμ και έχτισε ένα σερί που έφτασε τη διαφορά στους 12 πόντους (30-42), που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η αντίδραση της Ελλάδας δεν ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα. Η Λετονία συνεχώς μεγάλωνε τη διαφορά, φτάνοντας ακόμα και στο +20 (38-58). Η Εθνική κατάφερε να μειώσει κάπως τη διαφορά μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 14 πόντους (50-64).

Η «γαλανόλευκη» έδειξε να… ξυπνάει στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι διεθνείς με τρίποντα των Αθηναίου (53-64) και Αγραβάνη (56-67) μείωσαν στους 11 αλλά η κατάσταση δεν μπορούσε να ανατραπεί, με τους Λετονούς να παίρνουν τη νίκη με 66-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 30-42, 50-64, 66-77

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Γιάννης Αγραβάνης 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αθηναίου 6 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκίκας 9 (2/7 σουτ), Κατσίβελης 4 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 10 (2), Δημήτρης Αγραβάνης 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Καββαδάς 3 (1/4 δίποντα), Λούντζης 9 (1), Μάντζαρης 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης

ΛΕΤΟΝΙΑ (Στελμάχερς): Άτε 3 (1), Λόμαζ 6 (2/10 σουτ), Μέγερς 13 (6/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μέγερις 14 (6/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σκέλε 10 (6 ασίστ), Μπέρζινς, Τσάβαρς, Φρεϊμάνις 5, Γκούλμπις, Λάκσα 19 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Βίτολς 4 (1), Ζόρικς 3 (1/8 σουτ)

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης για τα προημιτελικά του Champions League.