Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Moto GP : Πήρε την pole position στη Βαλένθια ο Μορμπιντέλι

Ο Φράνκο Μορμπιντέλι πήρε την pole position στο Γκραν Πρι του Moto GP στην πίστα της Βαλένθια.

Το Σάββατο (14/11) ολοκληρώθηκαν οι κατατακτήριες δοκιμές του Moto GP στο Γκραν Πρι της Βαλένθια και ο Φράνκο Μορμπιντέλι κατέκτησε την pole position.

Ο Ιταλός αναβάτης πήρε τη δεύτερη φετινή pole position στο φετινό πρωτάθλημα και απέδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Ο Τζακ Μίλερ και ο Τακάκι Νακαγκάμι ακολουθούν τον Ιταλό στην κατάταξη καθώς θα ξεκινήσουν στον αγώνα της Κυριακής (15/11) στη δεύτερη και την τρίτη θέση αντίστοιχα συμπληρώνοντας την πρώτη γραμμή εκκίνησης.

Την τέταρτη θέση πήρε ο Ζοάν Ζαρκό και την πέμπτη ο Πολ Εσπαργκαρό. Τη δεκάδα συμπληρώνουν οι Βινιάλες, Αλέιξ Εσπαργκαρό, Μπανάια, Μπίντερ και Ολιβέιρα.

Ο Βαλεντίνο Ρόσι που ανάρρωσε από τον κορωνοϊό έτρεξε κανονικά στις κατατακτήριες δοκιμές αλλά οι επιδόσεις του δεν ήταν καλές καθώς θα ξεκινήσει από τη 16η θέση στον αγώνα της Κυριακής (15/11).

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.