Θριαμβευτική νίκη της Ρεάλ στο Κάουνας (90-93)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 90-93 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας για την 7η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την τρίτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Σπουδαία εμφάνιση του Ταβάρες (22 π., 12 ρ.)

Η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε νικήτρια στο «θρίλερ» του Κάουνας.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς,  η «Βασίλισσα» επικράτησε 93-90 της Ζαλγκίρις εκτός έδρας για την 7η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την τρίτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Σπουδαία εμφάνιση από τον Ταβάρες (22 π., 12 ρ.), 19 πόντους πέτυχε ο Καμπάσο.

Η Ρεάλ πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (5-8, 11-14) και με καλάθι του Κάρολ έφτασε τη διαφορά στο +7 (11-18). Η Ζαλγκίρις μείωσε με 2/2 βολές του Όγκουστιν (13-18), η Ρεάλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (19-30) με εύστοχο τρίποντο του Καμπάσο, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 24-32.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό σερί 10-2 ισοφάρισε (34-34) και με 5 σερί πόντους του Γουόκαπ έφτασε στο 39-34. Η ομάδα του Σίλερ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +6 (54-48).

Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο, με τους Λιθουανούς να κάνουν εξαιρετική εμφάνιση και να φτάνουν τη διαφορά στους 11 πόντους (66-55). Η Ρεάλ μείωσε στα τελευταία λεπτά, με το σκορ να λήγει 73-67 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Ζαλγκίρις πήρε προβάδισμα 5 πόντων (75-70) στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αλλά οι Μαδριλένοι αρχικά μείωσαν στο καλάθι με με τρίποντο του Τόμπκινς και στη συνέχεια ισοφάρισαν με τον Ράντολφ (75-75).

Η «Βασίλισσα» κατάφερε να γυρίσει την κατάσταση στα τελευταία λεπτά. Δύο λεπτά πριν το φινάλε, η Ζαλγκίρις έκανε το 86-83, αλλά χάρη σε 4 πόντους του Ταβάρες η ομάδα του Λάσο πήρε το προβάδισμα (86-87).

Ο 28χρονος με εύστοχες βολές έκανε το 86-89, με τον Καμπάσο με καλάθι να διαμορφώνει το τελικό 90-93, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στη Ρεάλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-32, 54-48, 73-67, 90-93

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.