Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Με το δεξί η Σάκκαρη στο Ρολάν Γκαρός

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε εύκολα με 2-0 σετ (6-0, 7-5) την Άιλα Τομλιάνοβιτς και έκανε ιδανική πρεμιέρα στο Γαλλικό Όπεν

Η Μαρία Σάκκαρη, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, νίκησε την πολύ καλή φίλη της Άιλα Τομλιάνοβιτς με 2-0 σετ (6-0, 7-5) και προκρίθηκε στο 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός, που φιλοξενείται στο Παρίσι.

Υπό ελαφρά βροχή κατά διαστήματα, έντονη υγρασία καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και τη θερμοκρασία να είναι γύρω στους 12-13 βαθμούς, οι συνθήκες στον πρώτο αγώνα της Μαρίας στο Ρολάν Γκαρός δεν ήταν καθόλου εύκολες, όμως έβγαλε εις πέρας την αποστολή της.

Η 25χρονη ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρίσκεται στο Νο 24 της παγκόσμιας κατάταξης, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, δείχνοντας πως θέλει να «τελειώνει» τη δουλειά, και πήρε το πρώτο σετ με 6-0 σε μόλις 24 λεπτά.

Το δεύτερο σετ ωστόσο ήταν εντυπωσιακό σε εξέλιξη, καθώς η Σάκκαρη και η 27χρονη Αυστραλή (Νο 64 στον κόσμο) έκαναν break τρεις φορές στο σερβίς της αντιπάλου.

Μετά το 3-3 η Τομλιάνοβιτς προηγήθηκε με 5-3, αλλά η Σάκκαρη αντέδρασε και, αφού ισοφάρισε σε 5-5, πέρασε μπροστά με 6-5 και «σπάζοντας» ακόμη μία φορά το σερβίς της Τομλιάνοβιτς πήρε το σετ και το ματς με 7-5, σε 50 λεπτά, κατακτώντας 4 συνεχόμενα γκέιμ.

«Τελικός» για Παρτιζάν και Ολυμπιακό στο Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός φιλοξενείται απόψε (28/3, 21:30) στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν για την 32η αγωνιστική της Euroleague.