Η ΚΕΔ ανακοίνωσε τους διαιτητές της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, ορίζοντας πρώτη φορά ξένους ρέφερι μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Μετά τους δύο ημιτελικούς του Κυπέλλου λοιπόν, όπου επιλέχθηκαν διαιτητές από την elite κατηγορία, το ίδιο συνέβη και ενόψει της 4ης αγωνιστικής.

Πιο συγκεκριμένα, το μεγάλο ντέρμπι του ΟΑΚΑ ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό ορίστηκε να διευθύνει ο Κλεμόν Τουρπέν, ο οποίος ήταν και ο άρχοντας της αναμέτρησης των ερυθρόλευκων με τη Γουλβς στο πρώτο ματς για τους «16» του Europa League (1-1).

Βοηθοί του θα είναι οι Νικολά Ντανός, Κιρίλ Γριγκόρε, 4ος ο Βαγγέλης Μανούχος και στο VAR οι Ζερόμ Μπρισάρ, Γουίλι Ντελαζό.

Φέτος ο Γάλλος έδωσε το «παρών» σε τέσσερα ματς των ομίλων του Champions League, τα οποία ήταν το Άγιαξ-Βαλένθια 0-1, το Μπαρτσελόνα-Ντόρτμουντ 3-1, το Σάλτσμπουργκ-Νάπολι 2-3 και το Τότεναμ-Μπάγερν 2-7.

Επίσης, ήταν διαιτητής στο Euro 2016, στο Μουντιάλ του 2018, αλλά και στους τελευταίους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Όσον αφορά το ματς του Άρη με τον ΠΑΟΚ (28/06, 19:15) στο «Κλεάνθης Βικελίδης», θα το διευθύνει ο γερμανός Φέλιξ Τσβάιερ, ο οποίος την περσινή σεζόν είχε σφυρίξει τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μεταξύ της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ.

Ο Τσβάιερ θα έχει για βοηθούς τούς συμπατριώτες του Θόρστεν Σίφνερ και Μάρκο Αχμίλερ.

Για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση 4ος ορίστηκε ο Τζήλος Αθανάσιος, ενώ VAR και AVAR θα είναι οι Σάσα Στέγκεμαν και Μπουξμπάουμ Ράινχαρντ.

Τέλος, στο ματς του ΟΦΗ με τον Παναθηναϊκό στο Ηράκλειο ορίστηκε ο Καραντώνης, με βοηθούς την Κουρομπύλια και τον Καραγκιζόπουλο, ενώ τέταρτος θα είναι ο Τσαμούρης.

Στο VAR θα είναι οι Σκουλάς και Πάτρας.

Αναλυτικά οι ορισμοί:

Σάββατο 27/6

19:15 Πανιώνιος-Ξάνθη: Κομίνης (Μπαλτάς, Κόλλις, 4ος Κουμπαράκης, VAR: Φωτιάς, Παπαδάκης)
21:30 ΟΦΗ-Παναθηναϊκός: Καραντώνης (Κουρομπύλια, Καραγκιζόπουλος, 4ος Τσαμούρης, VAR: Σκουλάς, Πάτρας)

Κυριακή 28/6

19:15 Άρης-ΠΑΟΚ: Τσβάιερ (Σίφνερ, Αχμίλερ, 4ος Τσήλος, VAR: Στέγκεμαν, Μπούξμπαουμ)
19:30 Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης: Τσαγκαράκης (Νικολακάκης, Αϊνάλης, 4ος Μαλούτας, VAR: Ευαγγέλου, Σπυρόπουλος)
21:30 ΑΕΚ-Ολυμπιακός: Τουρπέν (Ντανός, Γκριγκόρε, 4ος Μανούχος, VAR: Μπρισάρ, Ντελαζό)

Δευτέρα 29/6

19:30 Βόλος-Λαμία: Κατσικογιάννης (Πάγκαλος, Καλαμπόκης, 4ος Βρέσκας, VAR: Σέζος, Σαμοΐλης)
20:00 Ατρόμητος-Λάρισα: Βάτσιος (Μ.Δημόπουλος, Φίλος, 4ος Τζοβάρας, VAR: Κοτσάνης, Μεϊντάνας)

Γράψτε το σχόλιό σας