Έχασε έδαφος η Βέροια, επέστρεψε στις νίκες η Καλαμάτα

Η Βέροια έμεινε στο 2-2 με τον Ασπρόπυργο και έχασε πολύτιμους βαθμούς για τη μάχη της ανόδου, ενώ η Καλαμάτα επικράτησε 1-0 του Διαγόρα στο ντεμπούτο του Νίκου Αναστόπουλου στον πάγκο και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη έπειτα από 13 αγωνιστικές.

Η Βέροια δεν κατάφερε να δραπετεύσει με το τρίποντο από τον Ασπρόπυργο και άφησε δυο βαθμούς στην έδρα των γηπεδούχων. Η ομάδα της Ημαθίας έμεινε στο 2-2, μη καταφέρνοντας να εκμεταλλευτεί τις απώλειες που είχαν Τρίκαλα, Ιωνικός και Καβάλα, με συνέπεια να παραμείνουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Κάκκο άνοιξε το σκορ στο 21’ για τους γηπεδούχους, ο Πασσάς ισοφάρισε στο 36’ και ο Φράγκος έδωσε προβάδισμα στον Ασπρόπυργο στο 60’. Τρία λεπτά μετά ο Βεργώνης έφερε την κατάσταση στα ίσα και δεν διαφοροποιήθηκε κάτι μέχρι τέλους.

Αντίθετα, η Καλαμάτα κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη έπειτα από 13 αγωνιστικές, αφού επικράτησε με σκορ 1-0 έναντι του Διαγόρα. Θετικό ντεμπούτο για τον Νίκο Αναστόπουλο, ο οποίος είδε τους ποδοσφαιριστές να παρουσιάζονται στον αγωνιστικό χώρο με την απαραίτητη μαχητικότητα και να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Οσμάνατζιτς με πέναλτι στο 24ο λεπτό, το οποίο κέρδισε ο Ηλιόπουλος, σε ανατροπή του Μανωλάκη.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο 1/2

Ιαλυσός-Ιωνικός 2-2
(45+1′ πεν. Ρεκλείτης, 80′ Κονέ σουτ – 31′, 78′ πεν. Κρητικός)

Ασπρόπυργος-Βέροια 2-2
(21′ Κάκκο, 60′ Φράγκος – 36′ Πασάς, 63′ Βεργώνης)

Καλαμάτα-Διαγόρας 1-0
(23′ πεν. Οσμάναγκιτς)

Ιεράπετρα-Ολυμπιακός Βόλου 1-3
(12′ Σκόνδρας – 28′ Σκοπελίτης, 59′ Κέρη, 68′ Τσίτας)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.