Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Παναθηναικός-ΠΑΟΚ 3-2

Ο Παναθηναϊκός, σε ένα παιχνίδι-έπος με πολλές ανατροπές, νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και τον «έπιασε» στη δεύτερη θέση της Volleyleague.

Οι «πράσινοι», παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ τρεις φορές στο tie break (0-1, 1-2 και 2-4), κατάφεραν να γυρίσουν υπέρ τους την κατάσταση και να επικρατήσουν με 15-13.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης, πως ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται δύο φορές στα σετ, με 0-1 και 1-2, αλλά στο τέταρτο σετ έπαθε… μπλακ άουτ καθώς έχασε 25-16 και στο tie break έδειξε τις… αυτοκτονικές τάσεις που προείπαμε, για να γνωρίσει οδυνηρή ήττα στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Παναθηναϊκός πλέον ισοβαθμεί με τον «Δικέφαλο του Βορρά» στους 21 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ βέβαια να έχει και ένα ματς λιγότερο. Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν οι Ράπτης και Ανδρεόπουλος, καθώς στα κρίσιμα σημεία οι πόντοι τους αποδείχθηκαν καθοριστικοί.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δείχνει πως έχει επιστρέψει για τα… καλά, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως βρίσκεται στο -2 από τον πρωτοπόρο και μόνο πρώτο Ολυμπιακό, μετά το πέρας 9 αγωνιστικών.

Τα σετ: 21-25, 25-21, 24-26, 25-16, 15-13