Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Πανιώνιος – Λάρισα 74-71

Τι κι αν δεν έκανε φάουλ, τι κι αν έδωσε ελεύθερο τρίποντο στον αντίπαλό του, τι κι αν είχε τραγικό 4ο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος νίκησε…

Αν η λέξη «ανατροπή» έπρεπε να παρουσιαστεί μέσα από έναν αγώνα μπάσκετ, τότε ο καταλληλότερος ήταν αυτός στο «Σοφία Μπεφόν».

Ο Πανιώνιος φάνηκε να καθαρίζει από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τον αγώνα με τη Λάρισα, όμως όχι μόνο χρειάστηκε να παλέψει για να κρατήσει τα… κεκτημένα, αλλά έκανε και παιδαριώδες λάθος, δίνοντας το τελευταίο σουτ στον Χάρις, ο οποίος -αν κι ελεύθερος έξω από τη γραμμή του τρίποντου- δεν κατόρθωσε να στείλει το ματς στην παράταση κι έτσι έμεινε το 74-71.

Για ένα ημίχρονο κανείς δεν μπορούσε να ξεχωρίσει. Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι και με καταιγίδα τριπόντων έστειλαν τη διαφορά μέχρι και στο +17 (60-43). Ήταν το σημείο όπου άρχισε η ανάκαμψη των Λαρισαίων. Λες και κάποιος πάτησε τον διακόπτη κι έσβησε η «κυανέρυθρη» μηχανή.

Το δεκάλεπτο έληξε με 64-48, οι Νεοσμυρνιώτες έχασαν την επαφή με το καλάθι, το σκορ έγινε 64-57 και 66-61, για να πάει στο τέλος το ματς στη ρουλέτα κι οι βολές του Πάσαλιτς να είναι εκείνες που το καθόρισαν, καθώς ο Χάρις αστόχησε στο τρίποντο της συνάντησης.

Ο Βεργίνης συνέχισε με… φόρα από το Αλεξάνδρειο, πετυχαίνοντας 19 πόντους, μαζεύοντας 7 ριμπάουντ, μοιράζοντας 4 ασίστ! Ο Σάμουελς είχε 19 πόντους κι 8 ριμπάουντ, στον Πάσαλιτς ζύγισαν περισσότερο οι 2/2 βολές από τους 10 πόντους, ενώ κι ο Πέτροβιτς είχε συμμετοχή στην επίθεση.

Στην αντίπερα όχθη υπήρχε επιθετικός πλουραλισμός, παίκτες που έκαναν πολλά πράγματα στην επίθεση, όμως ο Χάρις των 6 πόντων και 10 ριμπάουντ δεν κατόρθωσε να γίνει ο άνθρωπος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16. 37-35, 64-48, 74-71.

8 Ιουλίου-15 Απριλίου: τόσο διάστημα περίμενε ο Σλούκας…

Η μετακίνηση του Κώστα Σλούκα στον Παναθηναϊκό και η ανακοίνωση στις 8 Ιουλίου ήταν μια στιγμή που έφερε δονήσεις στο ελληνικό και ευρωπαϊκό μπάσκετ.