Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Παρί Σεν Ζερμέν – Γαλατασαράι 5-0

Εύκολο απόγευμα για την Παρί Σεν Ζερμέν που διέλυσε με 5-0 την Γαλατασαράι στο Παρίσι και την άφησε εκτός Ευρώπης αφού η Μπριζ αν και ηττήθηκε με 1-3 από την Ρεάλ θα συνεχίσει στο Europa League.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν καταιγιστική κόντρα στην Γαλατασαράι την οποία διέλυσε με 5-0 και την άφησε στην τελευταία θέση του ομίλου.

Στο 16′ η Παρί σκόραρε με τον Ικάρντι αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Τελικά το γκολ ήρθε στο 33′ με τον Ικάρντι και πάλι να σκοράρει σε κενή εστία από πάσα του Μπαπέ. Δύο λεπτά μετά μάλιστα ο Σαράμπια με ωραίο σουτ έκανε και το 2-0.

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με την Παρί να φτάνει στο 3-0 στο 47΄ με σουτ του Νεϊμάρ και ο Μπαπέ στο 74′ έκανε και το 4-0. Στο 81′ ο Καβάνι έκανε και το 5-0 από το σημείο του πέναλτι.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ρίκο, Μαρκίνιος, Κουασί (76’ Κέρερ), Ντιαλό, Κουρζαβά, Μπερνάτ (76’ Βεράτι), Παρέδες, Σαράμπια, Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Ικάρντι (68’ Καβάνι)

Γαλατασαράι: Μουσλέρα, Σερί (42’ Ινάν), Λεμινά, Ενζονζί (73’ Οζμπαϊράκλι), Μορ (62’ Φαλκάο), Ναγκατόμο, Μαριάνο Φερέιρα, Μαρκιάο, Μπαϊράμ, Ντονκ, Μπελχαντά

Κλαμπ Μπριζ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3

Η Ρεάλ πήρε τη δεύτερη θέση του ομίλου αφού επικράτησε της Μπριζ με 3-1 στο Βέλγιο ωστόσο οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν στο Europa League αφού τερμάτισαν στην τρίτη θέση.

Τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο μέρος με την Ρεάλ να ανοίγει το σκορ στο 53′ με τον Ροντρίγκο και η Μπριζ απάντησε άμεσα καθώς δύο λεπτά μετά ο Βανάκεν έκανε το 1-1 με πλασέ.

Η χαρά του όμως δεν κράτησε πολύ αφού η Ρεάλ έκανε το 2-1 στο 64′ με τον Βινίσιους και στις καθυστερήσεις έκανε και το 3-1 με τον Μόντριτς.

Κλαμπ Μπριζ: Μινιολέ, Σομπόλ, Κοσουνού, Μέχελε, Ντέλι, Φλίετινκ (70’Ντε Κετελάερε), Μπαλάντα, Φορμέρ, Φάνακεν, Τάου (59’Σράιβερς), Μποναβέντουρ.

Ρεάλ Μαδρίτης: Αρεολά, Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί, Οντριοθόλα, Μόντριτς, Κασεμίρο, Ίσκο (84’Βαλβέρδε), Βινίσιους (73’Μπραχίμ Ντίας), Ροντρίγκο, Γιόβιτς (77’Μπενζεμά).

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…