Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ανατροπή τετράδας για την Κάλιαρι, «βυθίζεται» η Φιορεντίνα

H Κάλιαρι επέστρεψε από το 2-0 στην έδρα της Σασσουόλο, έφυγε από τη Ρέτζιο Εμίλια με τον βαθμό στο 90' (2-2) και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της Serie A. «Βύθισε» ακόμα πιο χαμηλά την Φιορεντίνα η Τορίνο.

H Κάλιαρι επέστρεψε από το 2-0 στην έδρα της Σασσουόλο, έφυγε από τη Ρέτζιο Εμίλια με τον βαθμό στο 90′ (2-2) και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της Serie A. «Βύθισε» ακόμα πιο χαμηλά την Φιορεντίνα η Τορίνο.

Η ομάδα της Σαρδηνίας είναι το…κάτι άλλο τη φετινή σεζόν, παίρνοντας βαθμούς ακόμα και αν δεν είναι καλύτερη από τον αντίπαλό της στον αγωνιστικό χώρο.

Η Κάλιαρι είχε να ηττηθεί από την 1η Σεπτεμβρίου (1-2 από την Ίντερ) στη Serie A και παρέμεινε για άλλη μια αγωνιστική αήττητη.

Η Σασσουόλο προηγήθηκε με τον Μπεράρντι στο έκτο λεπτό, με τον Τζούρισιτς να γράφει το 2-0 στο 36′, έπειτα από ένα εκπληκτικό ημίχρονο.  Οι Σαρδήνιοι μείωσαν με τον συνήθη ύποπτο Ζοάο Πέδρο στο 51΄, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι στο 66.

Ο Μπεράρντι όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει (δοκάρι) και η τιμωρία για τους «Νεροβέρντι» ήρθε στο 90′. Ύστερα από φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Ραγκάτσου με δυνατό σουτ στη κλειστή γωνία διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Τορίνο- Φιορεντίνα 2-1

Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους «Βιόλα» του Βιτσέντζο Μοντέλα, που κατρακύλησαν στην 13η θέση. Το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό ο Τζάτζα με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ανσάλντι, με τον Αργεντινό να γράφει το 2-0 στο 72′ με σουτ από το ύψος της περιοχής.

Το μόνο που κατάφερε η Φιορεντίνα, ήταν να μειώσει στο 91′ μετά το γύρισμα του Κιέζα.

Αναλυτικά η 15η αγωνιστική:

Παρασκευή 06/12

Ίντερ – Ρόμα 0-0

Σάββατο 07/12

Αταλάντα – Βερόνα 3-2
(44’ Μαλινόφσκι, 64’ πέν. Μουριέλ, 90’+’3 Τζιμσίτι / 23’, 57’ Ντι Καρμίνε)

Ουντινέζε – Νάπολι 1-1
(32′ Λασάνια – 69′ Ζιελίνσκι)

Λάτσιο – Γιουβέντους 3-1
(44’ Λουίς Αλμπέρτο, 74’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 90’+5’ Καϊσέδο / 25’ Κρ. Ρονάλντο)

Κυριακή 08/12

Λέτσε – Τζένοα 2-2
(60 Φάλκο, 70’ Ταμπανέλι – 31’ Πάντεφ, 45’ πέν. Κρισίτο)

Σασουόλο – Κάλιαρι 2-2
(6’ Μπεράρντι, 36’ Τζούρισιτς – 51’ Ζοάο Πέδρο, 90’ Ραγκατζού)

Σπαλ – Μπρέσια 0-1
(54’ Μπαλοτέλι)

Τορίνο – Φιορεντίνα 2-1
(22’ Τζάτζα, 72’ Ανσάλντι – 90’ Κάσερες)

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 10-8: Φουλάρουν για το Final 4 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε κορυφή μαζί με τους Ούγγρους.