Μπάγερν Μονάχου – Μπορούσια Ντόρτμουντ 4-0

Με μπροστάρη τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, η Μπάγερν διέσυρε με 4-0 τη Ντόρτμουντ και έδειξε στους υπόλοιπους ότι επιστρέφει στην «κανονικότητα».

Πριν μία βδομάδα η Μπάγερν δεχόταν πέντε γκολ στη Φρανκφούρτη και φαινόταν να παραπαίει. Μία εβδομάδα αργότερα η Μπάγερν ισοπέδωσε με 4-0 τη Ντόρτμουντ στο «Klassiker» και έδειξε ότι παραμένει το αφεντικό στη Γερμανία.

Από το πρώτο ημίχρονο οι Βαυαροί ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 17′, όταν ο Λεβαντόφσκι εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Παβάρ και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Μπάγερν είχε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ της ακυρώθηκε γκολ του Γκνάμπρι στο 39′ με τη χρήση VAR για οφσάιντ, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν μπήκε ακόμα πιο αποφασισμένη και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σερζ Γκνάμπρι. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 76′ ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ, ενώ ο Χούμελς στην επανεμφάνισή του στο Μόναχο αυτή τη φορά με τη φανέλα της Ντόρτμουντ δια μόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ.

Χαρακτηριστικό του ότι μόνο η Μπάγερν υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο της «Allianz Arena» είναι το γεγονός πως τα σουτ στο 66ο λεπτό είναι 11-1 υπέρ των Βαυαρών, ενώ η πρώτη και τελευταία αξιοσημείωτη τελική της Ντόρτμουντ σημειώνεται στο 69′  με σουτ του Πάκο Αλκάθερ.

Παρασκευή 8/11
Κολωνία-Χόφενχαϊμ 1-2
(34’ Κόρντομπα – 48’ Ανταμιάν, 90’+8’ πεν. Λοκάντια)

Σάββατο 9/11
Χέρτα Βερολίνου-Λειψία 2-4
(32’ Μίτελστεντ, 90’+2’ Ζέλκε – 38’ πεν. 90’+1’ Βέρνερ, 45’+1’ Ζάμπιτσερ, 86’ Καμπλ)

Μάιντς-Ουνιόν Βερολίνου 2-3
(81’ Ονισίβο, 90’+3’ Μπροζίνσκι – 30’ αυτ. Μπροζίνσκι, 45’+3’, 51’ Άντερσον)

Σάλκε-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-3
(33’ Καλιγκιούρι, 67’ Κάμπακ, 79’ Σερντάρ – 62’ πεν., 73’, 85’ Χένινγκς)

Πάντερμπορν-Άουγκσμπουργκ 0-1
(41’ Μαξ)

Μπάγερν Μονάχου-Μπορούσια Ντόρτμουντ 4-0
(17′,76′ Λεβαντόφσκι, 47′ Γκνάμπρι, 80′ Χούμελς (αυτ.))

Κυριακή 10/11
Γκλάντμπαχ-Βέρντερ Βρέμης (14:30)
Βόλφσμπουργκ-Μπάγερ Λεβερκούζεν (16:30)
Φράιμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (19:00

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.