Ρέθυμνο – ΑΕΚ 75-67

Την πρώτη του νίκη στην Basket League πανηγύρισε το Ρέθυμνο επικρατώντας με 75-67 της κάκιστης ΑΕΚ που έπεσε στο απογοητευτικό 1-4 μετά από πέντε αγωνιστικές.

Το Ρέθυμνο αντιμετώπιζε την ΑΕΚ χωρίς να έχει άλλα περιθώρια για ήττα μιας και ήταν η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Η Ένωση από την άλλη προερχόταν από συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη και ήθελε τη νίκη για να αρχίσει να παίρνει τα πάνω της.

Αντι γι’ αυτό όμως παρουσίασε ένα άθλιο πρόσωπο και ηττήθηκε από τον μέχρι πρότινος ουραγό με 75-67 και πλέον βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας ενώ πλέον δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις στο «κιτρινόμαυρο» στρατόπεδο σε παίκτες και πάγκο.

Το Ρέθυμνο έδειξε με το ξεκίνημα ότι δεν θα πουλούσε εύκολα το τομάρι του αλλά η ΑΕΚ δεν πήρε το μήνυμα. Με ένα εντυπωσιακό 17-1 το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 17-3 της Ένωσης και δεν κοίταξε πίσω ποτέ ξανά. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 20-11 με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να παρουσιάζει τραγική εικόνα στο παρκέ.

Στο δεύτερον δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε κάπως να μαζέψει το χάλι της αλλά δίχως αποτέλεσμα. Οι Κρητικοί κρατούσαν με σχετική άνεση το προβάδισμά τους το οποίο αν και μειώθηκε στους 6 πόντους στο 16′ (31-25) πήγε και πάλι σε διψήφιο στο επόμενο λεπτό με 35-25. Το ημίχρονοι τελείωσε με το Ρέθυμνο στο +7 (43-36) και την αντίδραση της ΑΕΚ να αναμένεται.

Μια αντίδραση που τελικά δεν ήρθε ποτέ αφού το πάρτι των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λάνγκφορντ κάτι προσπαθούσε να κάνει επιθετικά χωρίς όμως κι αυτός να είναι σε καλή μέρα αλλά το Ρέθυμνο κρατούσε το προβάδισμα (49-40, 23′) το οποίο στο 26′ εκτοξεύτηκε στο +14 με 59-45.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ προσπάθησε να κάνει την τελική της αντεπίθεση όταν μείωσε σε 71-67 με κλέψιμο και κάρφωμα του Λάνγκφορντ ένα λεπτό πριν το τέλος αλλά δεν τα κατάφερε με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να παίρνει μια σπουδαία νίκη με 75-67 και κάνει σεφτέ στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις αποτυχημένες προσπάθειες.

Δεκάλεπτα: 20-11, 43-36, 61-48, 75-67.

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.