Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ήφαιστος Λήμνου – Προμηθέας Πάτρας 72-75

Ο Προμηθέας επικράτησε με 75-72 του Ηφαίστου, περνώντας από μία δύσκολη έδρα όπως αυτή της ομάδας της Λήμνου.

Ο Προμηθέας κέρδισε τον Ήφαιστο με 75-72 πετυχαίνοντας την τέταρτη του νίκη σε πέντε αγώνες και πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Λήμνου.

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και στις λεπτομέρειες η ομάδα της Πάτρας ήταν καλύτερη και είχε το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης.

Στην πρώτη περίοδο και με τον Λίποβι να πετυχαίνει τους 13 από τους 18  πόντους του σε εκείνο το διάστημα ο Προμηθέας πήρε μια ένα προβάδισμα πέντε πόντων (23-18). Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη καθώς και οι δύο ομάδες πέτυχαν από 17 πόντους (35-40).

Στην τρίτη περίοδο η ισορροπία συνεχίστηκε αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο (50-55).

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 65-54, ωστόσο ο Ήφαιστος αντέδρασε άμεσα και επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς. Οι Πατρινοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους στις ελεύθερες βολές και πήραν τη νίκη.

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…